Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator srl fara angajare in srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator srl fara angajare in srl

in cazul infiintarii unui SRL cu actionar unic care este si administratorul SRL-ului acesta fiind pensionar ptr limita de virsta este necesara angajarea lui in societate sau poate sa aiba rasplata muncii din dividede la incheiera anului fiscal?
Nu este neaparat necesara angajarea. Daca societatea va inregistra profit, actionarul va putea primi dividende indiferent daca este administrator sau angajat.
dgnConsulting, Contabil
situatia de mai sus este valabila si daca admin nu este actionar si nici pensionar?
1. Un SRL nu are actionari. Are asociati ce detin parti sociale.
2. Administrarea este un contract de mandat. Acesta poate fi fara plata.
La SRL nu exista obligatia de plata, deci administrarea se poate face pe moca.
La SA legea impune cel putin obligatia platii asigurarilor sociale la o baza de calcul de 25% din salariul minim pe economie.
3. Nefiind impusa plata, aceasta se poate face la sfarsitul anului in functie de rezultate. Dar vor trebui platite impozit si asigurarile sociale.
4. Nu are importanta ce este administratorul. Acesta poate fi si o persoana diferita de asociati, si poate fi angajat sau pensionar sau fara alta ocupatie.