Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general adaos comecial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

adaos comecial

daca am un stoc de incaltaminte de 5000 lei si se hotaraste majorarea adaosului comercial de la 25% la 30% cum inregistrez in contabiliate aceasta majorare!!!1
va multumesc#-o
Presupun ca evidenta stocului este global valorica.
Faceti PV de modificare pret, in care evidentiati toate produsele cu pret vechi, pret nou si cantitate, rezultind apoi valori vechi si valori noi.
Diferenta intre aceste valori fiind pozitiva (majorare) se trece in Raportul de gestiune la intrari cu plus.
Nota contabila:
371 = %