avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general adaos comecial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

adaos comecial

daca am un stoc de incaltaminte de 5000 lei si se hotaraste majorarea adaosului comercial de la 25% la 30% cum inregistrez in contabiliate aceasta majorare!!!1
va multumesc#-o
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 12:50, 28 Octombrie 2009
Presupun ca evidenta stocului este global valorica.
Faceti PV de modificare pret, in care evidentiati toate produsele cu pret vechi, pret nou si cantitate, rezultind apoi valori vechi si valori noi.
Diferenta intre aceste valori fiind pozitiva (majorare) se trece in Raportul de gestiune la intrari cu plus.
Nota contabila:
371 = %
4428
378

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pv de reducere pret carleta carleta Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum inregistrez pv de scadere a pretului la marfa din gestiune. Este vorba despre un magazin de haine si incaltaminte ... (vezi toată discuția)
Transfer de marfa intre gestiuni antonia94 antonia94 Bună seara! O societate are doua gestiuni global-valoric bar si magazin (ABC) si am dori sa transferam marfa de la bar la magazin, la bar adaosul este mai ... (vezi toată discuția)
Nota contabila achizitie marfa miutaradu miutaradu am aprovizionat la magazin marfa de la un furnizor fiind neplatitor de tva(gestionarul nu a observat) am facut nota contabila 371=401 371=378 dupa ... (vezi toată discuția)