Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medicale ture 12 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medicale ture 12 ore

Buna ziua,
am o nelamurire legata de zilele de concediu medical. La un program de 12/24 12/48 cum caluculez zilele de medical? angajatul sa spunem ar fi trebuit sa lucreze in 21 si 22 aprilie dar el primeste certificat medical pt 21-24, pentru el zilele de 23 si 24 fiind ture libere programul de hr nu-mi calculeaza medical pe zilele respective ceea ce este correct pentru ca el nu at fi trebuit sa fie prezent oricum.
Intrebarea este ii platesc 2 zile sau 4 zile ? Intr-o eventuala adeverinta medicala ii trec 2 zile sau 4 zile de medical? Multumesc.
In c.i.m., ce timp de munca este prevazut?
Program inegal.

Cornel Vasile a scris:

In c.i.m., ce timp de munca este prevazut?

Cuantumul indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate este egal cu produsul dintre media zilnică şi procentele prevăzute de lege, multiplicat cu numărul de zile lucrătoare din concediul medical.

Potrivit legislatiei , zilele lucratoare sunt zilele de luni - vineri.