Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie concediu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie concediu

Caut solutie la urmatoarea problema:
Societate cu angajati cu norma intreaga 8 ore/zi program de lucru inegal conform CIM. 750 sal de incadrare fara alte sporuri mentionate in CIM
Programul de lucru inegal este : ture de cate 11 ore pe zi/ 7 zile( luni-duminica) cu program orar 8-22 ( o ora pauza)urmate de 7 zile libere( luni -duminica) urmate de 7 zile- tura 11 ore/ zi( 22-8)...... ( conform ROI media pentru durata maxima a timpului de munca se face la 12 luni)
- Societatea acorda urmatoare sporuri:
25% pentru orele de noapte
100 % pentru orele de week-end si sarbatori legale
In luna septembrie un angajat ia 13 zile concediu
in iunie 22 zile lucratoare/176 ore, a muncit 176 ore (spor week-end 44 ore cu 100%, spor noapte 72 ore cu 25%)
in iulie 22 zile lucratoare/176 ore, a muncit 187 ore (week-end 55 ore cu 100%, noapte 80 ore cu 25%)
in august 22 zile lucratoare/176 ore, a muncit 88 ore si 56 ore ( 7 zile) a fost in concediu de odihna (week-end 44 ore cu 100%, 8 ore noapte cu 25%)
cum s-a calculat indemnizatia :
venit realizat in fiecare luna inclusiv cu sporul de noapte si week-end ( sporuri care el ia in fiecare luna)
iunie :1015 lei , iulie 1116 lei ,august 572 lei ( aferent decat celor 88 de ore lucrate fara a se lua in calcul si venitul pe co din august)
(1015+1116+572) / numarul de ore lucrate in cele 3 luni (176+187+88)
media orara s-a inmultit cu 8 rezultand media zilnica care apoi s-a inmultit cu nr de zile de concediu respectiv 13
este corect acest calcul.
multumesc
Sincer, chiar credeti ca va face cineva calculul pe site? cel mult sa vi se spuna daca procedati corect...si , in mare , ca principiu e corect
Nu a fost corect modul in care a fost calculat CO pentru cel de-al 2lea concediu de odihna; de ce sa ii considere pentru luna august doar 572 lei ? (chiar daca au fost doar 88 ore lucrate , el totusi trebuia sa beneficieze de salariul realizat+sporuri permanente).
Baza legala este Codul Muncii:
Art. 145. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu]
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă. (2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
multumesc.calcul era doar pentru a exemplifica.problema intervine din modul lor de lucru ( a programului inegal) respectiv diefrenta ore lucratoare- ore lucrate( CIM e pe 8 ore/40 pe saptamana ei lucreaza ture de 7 zile a 11 ore), deci pe un exemplu generic
- luna de 168 ore(21 zile)-ore lucrate 187(17 zile a 11 ore), venit x
- luna de 176 ore (22 zile)- ore lucrate 154( 14 zile a 11 ore), venit y
- luna de 176 ore- (22 zile)ore lucrate 154( 14 zile a 11 ore), venit z
indemnizatie pe zi de concediu :( x+y+z)/(21+22+22)
sau {(x+y+z)/(187+154+154)}*8
sau mai concret pe o singura luna de 20 zile lucratoare( 160 ore), in care conform programului lucreaza 187 ore ( 17 a 11 ore),la care obtine un venit x, coroborat cu CIM avem media zilnica (x/187)*8 sau x/20??
(x+y+z)/(21+22+22)=baza medie zilnica CO