avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire in legatura cu impozitul forfetar. Situatia este urmatoarea. Firma a fost infiintata in anul 2003, iar din data de 01.05.2006 am suspendat activitatea pe 3 ani, pana la data de 30.04.2009. Zilele astea voi depune actele necesare pentru inceperea procesului de lichidare si radiere. Din data de 01.05.2009. firma nu a avut nici o activitate dar contabila a depus declaratiile necesare in tot acest timp. Intrebarea mea este daca sunt obligata sa platesc impozitul forfetar pe perioada 01.05.2009 si pana in prezent (adica ziua depunerii hotararii de lichidare la Registrul Comertului) avand in vedere ca acest impozit se plateste pe cifra de afaceri din 2008 perioada in care firma era suspendata?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 13:22, 28 Octombrie 2009
Impozitul minim se plateste si pt CA 0. Dvoastra, pt ca ati avut activ suspendata si sa presupunem si regim derogatoriu, ati depus decl 101 si bilantul la 31 dec 2008, in care la rubrica CA apare 0.
Deci sunteti obligata sa platiti acest impozit incepind cu mai 2009.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare kyra78 kyra78 Buna ziua! Am si eu o nelamurire in legatura cu impozitul forfetar. Situatia este urmatoarea. Firma a fost infiintata in anul 2003, iar din data de 01.05.2006 ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratii Irina Iacob Irina Iacob O firma suspendata incepand cu data de 1 mai care a primit derogare de depunere declaratii de la Finante incepand cu data de 1 iulie 2009 - pentru luna ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar pentru firme ce nu au avut cifra de afaceri bogymania bogymania Vreau sa ridic o problema care nu stiu daca a mai fost abordata. Mi-am infiintat un S.R.L. anul trecut, mai exact pe data de 5 decembrie 2008 este ... (vezi toată discuția)