Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire in legatura cu impozitul forfetar. Situatia este urmatoarea. Firma a fost infiintata in anul 2003, iar din data de 01.05.2006 am suspendat activitatea pe 3 ani, pana la data de 30.04.2009. Zilele astea voi depune actele necesare pentru inceperea procesului de lichidare si radiere. Din data de 01.05.2009. firma nu a avut nici o activitate dar contabila a depus declaratiile necesare in tot acest timp. Intrebarea mea este daca sunt obligata sa platesc impozitul forfetar pe perioada 01.05.2009 si pana in prezent (adica ziua depunerii hotararii de lichidare la Registrul Comertului) avand in vedere ca acest impozit se plateste pe cifra de afaceri din 2008 perioada in care firma era suspendata?
Va multumesc anticipat!
Impozitul minim se plateste si pt CA 0. Dvoastra, pt ca ati avut activ suspendata si sa presupunem si regim derogatoriu, ati depus decl 101 si bilantul la 31 dec 2008, in care la rubrica CA apare 0.
Deci sunteti obligata sa platiti acest impozit incepind cu mai 2009.