Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract practica elev clasa a X-a, domeniul mecanic, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract practica elev clasa a X-a, domeniul mecanic, electric, calificare profesionala tehnician mecatronist

Va rog, daca poate cineva sa ma informeze, as dori sa stiu un act normativ care stabileste modelul cadru al unui contract de pregatire practica a elevilor ( elevul este clasa a X-a). Ma intereseza neaparat si actul normativ. Multumesc
Ordinul nr. 4798/2017 privind aprobarea Contractului de pregătire practică a elevilor din învățământul dual
[ link extern ]

E in vigoare si Ordinul nr.3539/2012 privind aprobarea contractului de pregatire practica a elevilor din invatamantul profesional si tehnic. Atunci care e valabil? Multumesc.
Ambele sunt in vigoare , insa se aplica pentru niveluri diferite :
Ordinul nr. 4798/2017 pentru cei din învățământul dual. Invăţământul dual se organizează pentru absolvenţii învăţământului obligatoriu,

Ordinul nr.3539/2012 pentru cei din invatamantul profesional si tehnic.

Alta baza legala :
Legea nr. 258 din 19 iulie 2007 privind practica elevilor şi studenţilor
[ link extern ]

Vedeti si acest link
[ link extern ]