Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS ptr tranzactii bursiere/dividende cand esti ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS ptr tranzactii bursiere/dividende cand esti salariat

Buna ziua,
Avand in vedere noua legislatie bogata in articole, as dori sa stiu in mod clar daca ptr o persoana salariata cu norma intreaga (care deja plateste impozit pe salariu si CASS) si care face de-a lungul anului cateva tranzactii bursiere (transfer titluri de valoare) si mai obtine si unele dividende este obligata sa depuna formularul 212 si sa plateasca CASS ptr aceasta activitate. In speta ptr anul 2017 profitul a fost sub 5000 ron iar ptr 2018 nu se poate estima sau cel mult se poate plafona la 20000 ron. Care este procedura in aceasta situatie cu acest formular 212 si cum se declara? Multumesc anticipat ptr clarificari.
Nu are importanta ca aveti si un contract de munca valabil. O sa depuneti declaratia unica 212 in care odata completati partea pentru inchiderea anului 2017 cu datele din hartia primita de la broker cu situatia contului dumneavoastra si in partea pentru declararea veniturilor si plata contributiilor sociale pentru 2018 nu completati nimic daca estimati ca veti avea sub plafonul de 22800 lei in 2018.
Multumesc ptr clarificare. O intrebare suplimentara: daca am depus deja declaratia 200 sunt nevoit sa depun si 212?
Da. Asa se spune ca se mai depune si declaratia 212. Mergeti si la finante si intrebati.