Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Comunicat de presa Inspectia muncii din data de 25 ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Comunicat de presa Inspectia muncii din data de 25 aprilie 2018

Comunicat de presă
Inspecția Muncii a aplicat amenzi de un milion de euro pentru muncă nedeclarată.
Inspecţia Muncii a desfăşurat, în perioada 9 – 20 aprilie 2018, acţiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare totală de 1.241.075 de euro, adică 5.771.000 de lei.
Au fost depistate 408 persoane care lucrau fără forme legale, dintre acestea 63 erau din județul Bihor, 57 din Timiș și 32 din Argeș.
În domeniul relaţiilor de muncă, au fost efectuate 2409 controale în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare de 5.152.500 de lei, din care 4.760.000 de lei pentru muncă nedeclarată, și au fost sancţionaţi 653 de angajatori.
În aceeaşi perioadă, în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost efectuate 1895 de controale, în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare de 618.500 de lei. Angajatorii au comunicat către inspectoratele teritoriale de muncă 172 de evenimente care, în urma cercetărilor efectuate de inspectorii de muncă, vor fi sau nu încadrate ca fiind accidente de muncă. Dintre acestea, 52 au avut loc în București și 21 în Timiș.
Serviciul Comunicare

[ link extern ] /
Unde se munceste se intampla si accidente :)
Este adevarat ca se intampla si accidente, dar daca acestea sunt prelucrate la timp si stabilite masuri pentru a fi prevenite altele similare/ asemanatoare este in regula.
Din comunicat nu reiese in clar daca cele 172 de evenimente produse au fost comunicate de catre angajatori la ITM -uri, dupa interventia inspectorilor de munca sau cu respectarea legislatiei in vigoare (de indata ce s-a produs evenimentul).