Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se pot evacua niște persoane care ocupă abuziv ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se pot evacua niște persoane care ocupă abuziv un apartament cu proprietar decedat, a cărui succesiune nu s-a dezbătut?

Buna ziua,
cum se pot evacua familia care ocupa abuziv un apartament grevat de datorii mari la asociatie daca dupa defunctul proprietar nu s-a procedat la efectuarea succesiunii. Exista doar o calitate de mostenitor pentru alte persoane care nu au legatura cu ocupantii si pe care nu-i intereseaza aceasta mostenire.
Cum se pot recupera datoriile catre asociatie. Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Asociatia se adreseaza unui executor judecatoresc si incepe procedura de executare silita a proprietarilor pentru datoriile inregistrate.
Nu exista proprietari. Nu s-a dezbatut succesiunea. Exista un certificat de calitate de mostenitori pentru alte persoane decat cele ocupante de apartament cu datorii, Persoane ce nu pot fi executate si nici nu le intereseaza sa dezbata succesiunea.
Nu se poate sa nu existe proprietari. Chiar si in acest caz succesiunea ar fi decalarata vacanta si ar deveni proprietar Primaria .
Desi nu s-a dezbatut succesiunea pentru acest imobil, cata vreme este certa calitatea de proprietar a defunctului si este stabilita calitatea mostenitorilor, acestia pot fi asimilati unor proprietari. Ei pot fi executati pentru datoriile mostenirii insa pot fi urmariti numai pentru bunurile pe care le mostenesc. Cata vreme exista certificatul de calitate de mostenitor, mostenirea a fost acceptata. Procedura de executare silita poate fi demarata.
MihailZC, utilizator
Asociatia de proprietari sa aplice disp art 49,50 si 51 din L nr 230/2007
Mostenirea nu a fost acceptata, pentru ca altcineva se bucura in fapt de ea. Ocupantii nu au nicio legatura cu mostenirea si cei cu calitatea de mostenitor nu au nicio treaba cu imobilul. Executorul poate executa doar bunurile proprii ale celor cu calitatea de mostenitor. As merge pe pe prima varianta sugerata de dvs. Statul(Primaria). Asa voi face, voi declara succesiune vacanta indreptandu-ma impotriva Primariei.Pot evacua ocupantii daca nu sunt legitimi?
Multumesc.