Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să vând un apartament, însă cumpărătorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să vând un apartament, însă cumpărătorul are banii la o bancă din Norvegia. Cum se procedează la notar că să nu fie probleme pentru părți?

Buna ziua! Vreau să vând un apartament însă cumpărătorul are banii la o banca in Norvegia, iar tranzacția banilor ar dura două zile. Cum se procedează la notar că să nu fie probleme pentru părți? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Există două instrumente de plată create pentru cazuri de acest fel: irrevocable letter of credit și contul escrow.
Și dacă cel care cumpără are banii in Norvegia, care este problema
?
Daca este cumparator serios, își deschide un cont la o bancă și transfera dinainte suma necesară. Apoi mergeți la notar împreună.
Care este problema ?
Daca refuza varianta asta, nu este serios și gata.
Lucrurile sunt simple. De ce le complicați .
Nu vad ce alte motive ar mai putea invoca. Daca este neserios, găsește el. :)))
Pai vine la cumparaturi cu mana goala ? Sa fim serioși.
Bine că nu spune că are banii in Australia .Sau, China.
Quartila, utilizator
Exact asta i-am spus, să-și transfere banii într-un cont in Romania, dar a zis că a întrebat la banca din Romania unde are cont și cei de acolo i-au zis că transferul se face in 24 de ore și tot aia e. Eu nu am apucat sa intreb la banca dacă într-adevăr este așa. Cumpărătorul a mai zis că banca din Romania unde ar transfera banii ii cere acte pentru a dovedi de unde provin banii.
Vad deja ceva ciudat: daca are cont in Ro de ce nu il foloseste, mai ales ca spune ca dureaza tot atat. Transferul interbancar in Ro facut prin e-banking apare instantaneu dupa cum am auzit.
Si mai e o problema: daca transfera banii din Norvegia in contul dumneavoastra din Ro nu i se cer dovezi de provenienta a banilor ci numai daca e contul lui?
Nu este adevărat, nu îl întreabă banca nimic. Pai ce, ii aduce cu sacoșa ?
Se face transfer bancar, care nu este instantant, dureaza cam 3 zile. Și oricum se raportează sumele la fisc și alte organe. Așa spune legea, mai nou.

Nu, e o înșelăciune pe undeva .
Posibil sa mizeze pe faptul că banii vin in 3 zile.
Actul de proprietate facandu-se înainte de a va intra banii.
Apoi, el este proprietar de drept, dar banii "întârzie" ulterior pe drum, motivând o eroare a băncii, și ați rămas fără casă și fără bani.
Pentru că, ulterior durează cam 2 ani până anulați contractul, sau sa vă vedeți banii.

In plus, întrebări se poate pune oricând , că trebuie să facă un transfer.

Dar dacă refuza sa transfere banii, e teapa.
Nu vii la cumpărături doar cu promisiunea că ai banii acasă.
.