avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să vând un apartament, însă cumpărătorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să vând un apartament, însă cumpărătorul are banii la o bancă din Norvegia. Cum se procedează la notar că să nu fie probleme pentru părți?

Buna ziua! Vreau să vând un apartament însă cumpărătorul are banii la o banca in Norvegia, iar tranzacția banilor ar dura două zile. Cum se procedează la notar că să nu fie probleme pentru părți? Mulțumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Quartila , utilizator 14:23, 6 Mai 2018
Există două instrumente de plată create pentru cazuri de acest fel: irrevocable letter of credit și contul escrow.
Și dacă cel care cumpără are banii in Norvegia, care este problema
?
Daca este cumparator serios, își deschide un cont la o bancă și transfera dinainte suma necesară. Apoi mergeți la notar împreună.
Care este problema ?
Daca refuza varianta asta, nu este serios și gata.
Lucrurile sunt simple. De ce le complicați .
Nu vad ce alte motive ar mai putea invoca. Daca este neserios, găsește el. :)))
Pai vine la cumparaturi cu mana goala ? Sa fim serioși.
Bine că nu spune că are banii in Australia .Sau, China.
Ultima modificare: Luni, 30 Aprilie 2018
Quartila, utilizator
Exact asta i-am spus, să-și transfere banii într-un cont in Romania, dar a zis că a întrebat la banca din Romania unde are cont și cei de acolo i-au zis că transferul se face in 24 de ore și tot aia e. Eu nu am apucat sa intreb la banca dacă într-adevăr este așa. Cumpărătorul a mai zis că banca din Romania unde ar transfera banii ii cere acte pentru a dovedi de unde provin banii.
Vad deja ceva ciudat: daca are cont in Ro de ce nu il foloseste, mai ales ca spune ca dureaza tot atat. Transferul interbancar in Ro facut prin e-banking apare instantaneu dupa cum am auzit.
Si mai e o problema: daca transfera banii din Norvegia in contul dumneavoastra din Ro nu i se cer dovezi de provenienta a banilor ci numai daca e contul lui?
Nu este adevărat, nu îl întreabă banca nimic. Pai ce, ii aduce cu sacoșa ?
Se face transfer bancar, care nu este instantant, dureaza cam 3 zile. Și oricum se raportează sumele la fisc și alte organe. Așa spune legea, mai nou.

Nu, e o înșelăciune pe undeva .
Posibil sa mizeze pe faptul că banii vin in 3 zile.
Actul de proprietate facandu-se înainte de a va intra banii.
Apoi, el este proprietar de drept, dar banii "întârzie" ulterior pe drum, motivând o eroare a băncii, și ați rămas fără casă și fără bani.
Pentru că, ulterior durează cam 2 ani până anulați contractul, sau sa vă vedeți banii.

In plus, întrebări se poate pune oricând , că trebuie să facă un transfer.

Dar dacă refuza sa transfere banii, e teapa.
Nu vii la cumpărături doar cu promisiunea că ai banii acasă.
.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament ipotecat marina19571954 marina19571954 Buna ziua, In curand urmeaza sa cumpar un apartament ipotecat. Proprietarul mi-a propus sa incheiem initial o promisiune de vanzare-cumparare prin care dau ... (vezi toată discuția)
Dovada incasare vanzare imobil Monica02 Monica02 Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de textul : Restul de pret in suma de 35.000EUR (treizecisicincimiieuro), va fi virat pe baza ... (vezi toată discuția)
Apartament -prima casa ridder1 ridder1 Vreau sa ma ajutati cu un sfat: - am cumparat un apartament nou prin prima casa luna trecuta si vanzarorul nu a primit banii de la banca deoarece nici dupa ... (vezi toată discuția)