avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... scutiri impozite locale
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

scutiri impozite locale

1) BENEFICIEZ DE L.189/2000 [LEGE SPECIALA].
PE BAZA CAREI PREVEDERI LEGALE AM FOST SCUTIT DE IMPOZIT PE LOCUINTA SI MASINA PANA IN 2016? (PENTRU CA LA ART.5 l.189/2000 NU SUNT PREVAZUTE ACESTEA). ?
2) NU AM CUNOSTINTA DE MODIFICAREA L.189, DAR CRED CA AM FOST SCUTIT PE BAZE LEGALE.
a) CODUL FISCAL (L.227/2015, art.456 si art.469 = SCUTIRI IMP.LOCALE) NU MAI CONTINE SCUTIRLE DE LA (1). IN ACEST CAZ CODUL FISCAL NU TREBUA OARE SA PREVADA MODFCARILE LA L.189/2000 UNDEVA... LA DISPOZITII FINALE ?
b)CONSULTAND ''FORUMUL'' AFLU CA UNELE PRIMARII MAI APLICA ACEASTA SCUTIRE.
c) NEPREVEDEREA DE LA 2)a) POATE FI UN MOTIV PT. A O CONTESTA ?
Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2018
ANDONANT GRIGORE, utilizator

Alte discuții în legătură

Sunt scutiti beneficiarii legii 189/2000 de impozitele locale? codrean_a codrean_a Buna ziua, V-as ruga sa-mi indicati daca in baza Legii 227/2015 privind noul Cod Fiscal persoanele incadrate la Legea 189/2000 beneficiaza in continuare de ... (vezi toată discuția)
Drepturile sotiei supravietuitoare BescheaGeorgeta BescheaGeorgeta Buna ziua As vrea sa stiu daca sotia supravietuitoare a unei persoane persecutate pe motive politice, beneficiaza de scutire de impozit pentru locuinta. ... (vezi toată discuția)
Impozit pe casa negru daniel negru daniel Buna , am un unchi care este persoana cu handicap accentuat si zilele astea a primit de la primarie o instintare prin care i se comunica ca are de platit ... (vezi toată discuția)