avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Drepturile sotiei supravietuitoare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Drepturile sotiei supravietuitoare

Buna ziua
As vrea sa stiu daca sotia supravietuitoare a unei persoane persecutate pe motive politice, beneficiaza de scutire de impozit pentru locuinta. Mentionez ca pana in anul 2016 a avut aceasta scutire. Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: BescheaGeorgeta , utilizator 09:17, 8 Martie 2018
Revin la intrebarea de mai sus, Iata ce raspuns s-a primit de la Directia Fiscala: "In conformitate cu prevederile art. 456 alin(1) lit. s) si art. 464 alin (1) lit. s) din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal scutirea de la plata impozitului pe cladirea folosita ca domiciliu si terenul aferent se acorda numai persoanelor prevazute la art. 1 al Decretului -lege nr. 118/1990 si pers. prevazute la art. 1 OG 105/1999, aprobata cu modificari si completari prin legea 189/2000" Avand in vedere calitatea de sotie supravietuitoare nu va incadrati in prevederile legale mai sus mentionate si nu beneficiati de scutire. Dar OU 46/2016 nu repara acest lucru ? Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiarul legii 189/2000 a decedat, sotia are drept de scutire? rdei rdei Buna ziua, beneficiarul legii 189/2000 a decedat, sotia are drept de scutire pe casa si teren? (vezi toată discuția)
Sunt scutiti beneficiarii legii 189/2000 de impozitele locale? codrean_a codrean_a Buna ziua, V-as ruga sa-mi indicati daca in baza Legii 227/2015 privind noul Cod Fiscal persoanele incadrate la Legea 189/2000 beneficiaza in continuare de ... (vezi toată discuția)
Scutire in baza legii 118/90 interval interval Apartamentul in care locuiesc, il detin impreuna cu sotia, eu in cota de 3/4 iar ea cota 1/4. Sotia este beneficiara a Legii 118/1990. Scutirea de impozit la ... (vezi toată discuția)