Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Drepturile sotiei supravietuitoare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Drepturile sotiei supravietuitoare

Buna ziua
As vrea sa stiu daca sotia supravietuitoare a unei persoane persecutate pe motive politice, beneficiaza de scutire de impozit pentru locuinta. Mentionez ca pana in anul 2016 a avut aceasta scutire. Multumesc.
george-neagu, moderator
Revin la intrebarea de mai sus, Iata ce raspuns s-a primit de la Directia Fiscala: "In conformitate cu prevederile art. 456 alin(1) lit. s) si art. 464 alin (1) lit. s) din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal scutirea de la plata impozitului pe cladirea folosita ca domiciliu si terenul aferent se acorda numai persoanelor prevazute la art. 1 al Decretului -lege nr. 118/1990 si pers. prevazute la art. 1 OG 105/1999, aprobata cu modificari si completari prin legea 189/2000" Avand in vedere calitatea de sotie supravietuitoare nu va incadrati in prevederile legale mai sus mentionate si nu beneficiati de scutire. Dar OU 46/2016 nu repara acest lucru ? Multumesc.