Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 mai recuperare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 mai recuperare?

Bună ziua,
As dorii sa știu este normal ca de 1 mai sa recuperez ziua de 30 aprilie ? Zi de 1 mai care de fapt se plătea 200% !?
Costin85, utilizator
Ziua de 30 aprilie este zi libera cu recuperare pentru cei din sectorul bugetar, exceptand situatiile mentionate in HG. Aceasta se va recupera însă, instituțiile publice urmând să îşi desfăşoare activitatea în regim de program normal în ziua de 5 mai 2018 sau să prelungească corespunzător timpul de lucru, până la data de 11 mai 2018, potrivit planificărilor stabilite.

Angajatorii privaţi au posibilitatea legală de a le da salariaţilor liber, însă acest lucru rămâne strict la latitudinea lor şi insa acest lucru trebuie stabilit printr-o decizie internă care să specifice dacă și în ce condiții se va recupera ziua.