Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Oferta de munca reală sau înșelătorie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Oferta de munca reală sau înșelătorie?

Întrebarea mea este: cum îmi pot da seama dacă o oferta de muncă online este reală sau este doar o înșelătorie?
Recent am primit un mail de la un site, antiq-projects .eu , prezentând o oferta de munca foarte generoasă (home office). In urma unui interviu foarte sumar, ( au vrut doar sa verifice informațiile dintr-un cv pe care l-am trimis ulterior) mi-au trimis un model al contractului de muncă. Am căutat numărul companiei care apărea pe contract și firma este înregistrată pe mai multe site-uri, dar nu am găsit niciun review. Un alt lucru care mi se pare ciudat este numărul excesiv de greșeli gramaticale făcute atât în mail-uri cât și în contractul respectiv.
Dintr-un exces de entuziasm am acceptat oferta și acum o anume doamnă HR specialist așteaptă să îi trimit o copie scanata a buletinului și a extrasului de cont.
Emiliana98, utilizator
Emiliana98 a scris:

Dintr-un exces de entuziasm am acceptat oferta și acum o anume doamnă HR specialist așteaptă să îi trimit o copie scanata a buletinului și a extrasului de cont.

Bună ziua,

În locul dumneavoastră aș lăsa-o să aștepte, nu aș trimite scan după actul de identitate la o ''firmă'' care are agramați angajați la HR.

In modelul de c.i.m. nu sunt datele de identificare ale angajatorului ?