Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... responsabil cu protectia datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

responsabil cu protectia datelor cu caracter personal

Hristos a inviat !

Conform legii, din 25.05.2018 intra in vigoare anumite Reguli privind protectaia datelor cu caracter personal.

Societatile comerciale si institutiile publice trebuie sa numeasca un salariat responsabil cu datelor cu caracter personal.

Va rugam din suflet sa ne ajutati cu cateva sfaturi, sa ne spuneti ce atributii trebuie sa aiba un responsabil cu protectia datelor cu caracter personal ?
Un contabil am inteles ca ar fi incompatibil sa fie desemnat ...
dar atunci ce salariat ar putea avea aceasta responsabilitate ?
... referentul R.U. - ar putea fi responsabil cu protectia datelor cu caracter personal ?
- in Decizia de numire ce ar trebui scris ?
- va trebui un Act aditional sau modificarea Fisei postului
salariatului care va fi responsabil
cu protectia datelor cu caracter personal ?
WP 29 este de fapt parte din regulament...

" Responsabilului cu protecția datelor îi este permis să aibă și alte funcții.
Acestuia îi pot fi încredințate și alte sarcini și atribuții, cu condiția ca acestea să nu dea naștere unor conflicte de interese (de ex: nu poate fi director executiv, director operațional, director financiar, șeful serviciului medical, șeful departamentului de marketing, șeful departamentului de resurse umane sau șeful departamentului IT)." - indrumarea aceasta este modul national de a interpreta legislatia Europeana, citatul provine de la ANSPDCP... Doar departamentul legal pare sa lipseasca din lista..

Pentru DPO intern exista COR 242231. Institutia publica ar putea de asemenea externaliza atributiile DPO. Evident, dupa ce devine limpede care sunt ariile in care acel DPO are responsabilitati, lucru care poate reiesi doar din studiul de conformare. Altminteri nu exista sarcini specifice de incredintat acelui DPO, fie intern fie extern.
CaraD, utilizator
Multumesc pentru precizari ... insa la conflicte de interese este vorba despre sefi mai mult :))
~ Conținut șters la cerere ~
- daca pentru DPO intern exista COR 242231, atunci inseamna ca
trebuie angajata o persoana in acest scop si platit salariu ?
sau un salariat poate primi si aceste atributii, daca nu este incompatibil ?
- odata ce acel salariat va avea atributii de control,
inseamna ca va putea fi numit doar un salariat care are o functie de conducere
in institutia publica ?
sau poate fi si un salariat care are o functie de executie ?
oanaportar, utilizator