Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un teren și vreau să vând o parte din el. Când ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un teren și vreau să vând o parte din el. Când se face împărțirea lui, înainte sau după vânzare, și unde trebuie să mă adresez pentru asta?

Am un teren si vreau sa vand o parte din el si sa pastrez cealalta parte. Trebuie intai sa impart terenul in doua loturi inainte de al vinde sau se poate face dupa vanzare? Unde trebuie sa ma adresez pentru impartirea terenului?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Sunteți unic proprietar?
Dacă da, atunci dezmembrați terenul în două loturi și vindeți-l pe acela pe care vreți să-l vindeți. (pe cel din partea dreaptă ori din partea stângă - iertați exprimarea, dar n-am de unde să ghicesc nici arhitectura locului și nici alte date).

Vă adresati mai întâi unui expert topograf (zis și cadastrist). Apoi autentificați actul de dezmembrare. Și în final vindeți.

romascanu, moderator
In primul rand, luati legatura cu un inginer de cadastru si spuneti-i ce intentionati.
Acesta va va intocmi documentatiile cadastrale pentru terenul intreg si pentru fiecare lot.
Cu schitele astfel intocmite si cu actele de proprietate, va adresati unui birou notarial pentru autentificarea unui act de dezmembrare, prin care terenul se imparte in doua.
Actul de dezmembrare urmeaza a fi intabulat, iar dupa aproximativ o saptamana veti putea incheia contractul de vanzare cumparare pentru bucata pe care o instrainati.