Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Potrivit principiului „ Intre sistemul public și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Potrivit principiului „ Intre sistemul public și sistemele ...

Potrivit principiului „ Intre sistemul public și sistemele proprii de asigurări sociale, neintegrate acestuia (respectiv avocați), se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea în muncă sau vechimea în serviciu, în vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limită de vârstă, de invaliditate și de urmaș.
Întrebare:
Dacă am fost pensionat din 20.04.2014 în sistemul public, iar mai apoi ca avocat, dar fără a solicita aplicare acestui principiu întru-nul din sisteme, ce pot să mai fac? Menționez că în niciunul din sisteme nu am stagiu de cotizare complet - în sistemul public 16 ani și la avocați 15 ani!
”Art. 37 - (1) Stagiul minim/complet de cotizare prevăzut la art. 53 alin. (2) şi (3) din lege, respectiv stagiul complet de cotizare prevăzut la art. 54 alin. (3) din lege cuprinde şi:
c) vechimea în muncă sau, după caz, vechimea în serviciu realizată în celelalte sisteme de asigurări sociale, neintegrate în sistemul public de pensii;!
,
Curios, nu s-a mai întâlnit o asemenea speță, nu există un precedent?