Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coasigurat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coasigurat

Va rog sa-mi spuneti la ce autorități trebuie sa depună angajatorul actele pentru coasiguratul salariatului?
Normele metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calității de asigurat

art.12
(1) Dovada calității de asigurat se realizează prin modalitatea electronică de verificare a calității de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, iar în situația în care, în urma interogării, persoana nu apare în aplicația menționată la art. 11 alin. (1), se realizează printr-un document justificativ - adeverință, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentele norme metodologice, eliberată de casa de asigurări de sănătate în a cărei evidență se află persoana, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
....
q) pentru persoanele asigurate care realizează venituri din salarii sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit, așa cum sunt definite în Codul fiscal: actul de identitate valabil la data solicitării și adeverința de salariat eliberată de angajator, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 2 care face parte integrantă din prezentele norme metodologice;
.....

Detalii
www.avocatnet.ro/articol_478...