avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general continut factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

continut factura

La art.155 alin.5 cod fiscal sunt precizate informatiile obligatorii cuprinse intr-o factura.Conform legii 31/1990 art 74 alin 3 si Ordin 3512/2008 in factura se inscrie si capitalul social .Mai este in vigoare legislatia care precizeaza acest lucru?De fapt pe langa continutul minimal precizat in cod fiscal,ce alte elemente mai sunt obligatorii de inscris in factura si care sunt actele normative ce le reglementeaza ?
Cel mai recent răspuns: tatiana1 , utilizator 00:35, 3 Noiembrie 2009
Cititi OMEF nr. 3512/2008 privind documentele financiar-contabile
Dupa cum vedeti am facut referire la acest ordin si stiu ca se precizeaza faptul ca trebuie inscris capitalul social ,dar acesta este doar un ORDIN iar codul fiscal este LEGE si NU este precizat in codul fiscal ca prevederile art.155 se completeaza cu prevederile celorlalte acte normative in vigoare.Ca urmare
intreb:

a fost abrogat art 3 din Normele de intocmire si utilizare a documentelor financiar contabile cuprinse in anexa 1 la Ordinul 3512 si oare a fost abrogat art 74 alin3 din Legea 31/1990 ?Dar obligatia de a inscrie contul si banca clientului ,in factura mai este in vigoare? Care sunt sanctiunile in situatia in care agentul economic refuza sa inscrie in facturi capitalul social si contul si banca client, dorind sa se limiteze doar la continutul minimal din art 155 al Codului Fiscal ?
In afara de informatiile impuse de art 155 CF trebuie sa avem in vedere informatiile prevazute de :Legea nr. 31/1990 (forma juridica, sediul, CUI, etc), Legea nr. 26/1990 (CNP emitent, emblema), Legea nr. 161/2003 pentru societatile de grup
Inteleg ca doriti mai putina birocratie. Din pacate, in tara asta este imposibil. Nu s-a abrogat ORDINUL, nici L31/1990 si se aplica in continuare alaturi de CF. Si nu trebuie sa va mirati. Deoarece CF, desi LEGE, a fost modificat prin OG.
Din experienta va spun, pentru ca nu s-a trecut capitalul social pe facturile emise, garda financiara a dat amenda 2.000 lei.
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod formular tip factura ddorin ddorin Mai este necesar ca formularul de factura sa contina acel cod 14-4-10/A stabilit prin HG 831/1997 care este abrogata? Daca este necesar ca formularul de ... (vezi toată discuția)
Completare date privind expeditia la facturare ContSters68776 ContSters68776 buna ziua! As avea o nelamurire cu privire la completarea facturii. Am rasfoit codul fiscal insa nu am gasit nimic in legatura cu obligativitatea completarii ... (vezi toată discuția)
Factura ILENIA ILENIA Mai este obligatoriu sa trecem pe factura CNP-ul persoanei care o comlpeteaza? Multumesc pentru un eventual raspuns! (vezi toată discuția)