avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura

Mai este obligatoriu sa trecem pe factura CNP-ul persoanei care o comlpeteaza?
Multumesc pentru un eventual raspuns!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 18:13, 6 Mai 2010
Da, este obligatoriu, insa doar daca se face livrare de marfuri. In rest, nu.
Va rog sa-mi comunicati care este baza legala? Conform Hot 105/18.02.2009 se abroga HG 831/1997 inclusiv Ordinul 29/14.01.2003 privind aplicarea HG 831/97
Deoarece acest aspect era un motiv de amenda (CNP netrecut pe factura de achizitie atunci nu se poate deduce tva-ul) cu ocazia unui control si cu H105/2009 am reusit sa sustin ca nu este obligatiru. Nu vorbesc acum de codul fiscal care nu prevede aceasta obilgativitate.
Referiri la modul de completare a facturii am mai intilnit in omef 2226/2006 ( cel care reglementeaza procedura de alocare a numerelor de facturi ) unde scrie :
Art. 1 - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, conţinutul minimal obligatoriu pentru formularul de factură este cel prevăzut la art. 155 alin. (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal.

si in ordin 3512/2008 ,unde scrie :
15. Factura se intocmeste şi se utilizeaza în conformitate cu prevederile Codului fiscal.

Ambele reglementari fac trimitere la art 155 , iar acolo nu este aminitita conditia ca CNP-ul emitentului sa fie consemnat in factura, desi in practica deseori se trece CNP -ul persoanei care emite factura si tot in practica , la control , se cere acest lucru .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod formular tip factura ddorin ddorin Mai este necesar ca formularul de factura sa contina acel cod 14-4-10/A stabilit prin HG 831/1997 care este abrogata? Daca este necesar ca formularul de ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate tva si cheltuiala la bonuri fiscale?! mercur_ro mercur_ro HG 831/1997 a fost abrogata prin HG 105/18.02.2009. HG 831/1997 a fost modificat prin ordinul 293/2006 (care modifica OMFP 1714/2005)... Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Factura cu datele celui care o emite? adriana m adriana m Buna ziua,va rog lamuriti-ma si pe mine:deci ,conform legii...din...(nu mai stiu acum exact care)nu mai este necesara stampila si semnatura emitentului pe ... (vezi toată discuția)