Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura

Mai este obligatoriu sa trecem pe factura CNP-ul persoanei care o comlpeteaza?
Multumesc pentru un eventual raspuns!
Da, este obligatoriu, insa doar daca se face livrare de marfuri. In rest, nu.
Va rog sa-mi comunicati care este baza legala? Conform Hot 105/18.02.2009 se abroga HG 831/1997 inclusiv Ordinul 29/14.01.2003 privind aplicarea HG 831/97
Deoarece acest aspect era un motiv de amenda (CNP netrecut pe factura de achizitie atunci nu se poate deduce tva-ul) cu ocazia unui control si cu H105/2009 am reusit sa sustin ca nu este obligatiru. Nu vorbesc acum de codul fiscal care nu prevede aceasta obilgativitate.
Referiri la modul de completare a facturii am mai intilnit in omef 2226/2006 ( cel care reglementeaza procedura de alocare a numerelor de facturi ) unde scrie :
Art. 1 - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, conţinutul minimal obligatoriu pentru formularul de factură este cel prevăzut la art. 155 alin. (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal.

si in ordin 3512/2008 ,unde scrie :
15. Factura se intocmeste şi se utilizeaza în conformitate cu prevederile Codului fiscal.

Ambele reglementari fac trimitere la art 155 , iar acolo nu este aminitita conditia ca CNP-ul emitentului sa fie consemnat in factura, desi in practica deseori se trece CNP -ul persoanei care emite factura si tot in practica , la control , se cere acest lucru .