Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anestezie și terapie intensiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anestezie și terapie intensiva

Bună seara,
Am și eu o întrebare legată de persoanele care lucrează în cadrul secțiilor de anestezie și terapie intensivă medici, asistente, dacă activitatea este cotată cu grupa 1 de muncă.???
Pentru ca lucratorii sa fie incadrati in grupa de munca, firma/ spitalul trebuia sa intocmeasca documentatii succesive, conform legislatiei in vigoare la diferite date/ ani (ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994, HG nr. 1025/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare - ultima HG nr.924/ 2017, firma si locurile de munca sa se regaseasca nominalizate in anexa 2 si 3 la Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare), sa obtina avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii, sa nominalizeze lucratorii prin decizie interna, anual, ca beneficiari de grupa de munca.
In anexa la contractul colectiv de munca intocmit la nivel de firma trebuie sa se regaseasca aceste nominalizari.