Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere sarbatori legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere sarbatori legale

Buna ziua, am inteles eu bine cei care apartin de alt cult religios decat cel Ortodox au dreptul la zile libere si de Rusaliile Ortodoxe si de cele catolice de ex? si cei care aprtin de culte necrestine mai primesc in plus zile libere cu ocazia celor trei sarbatori majore ale propriei religii?

Codul Muncii
Art.139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
.....
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Cei de religie catolica fac parte din acelasi cult : crestinism.

Cornel Vasile a scris:

Codul Muncii
Art.139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
.....
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Cei de religie catolica fac parte din acelasi cult : crestinism.

- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine - cult religios legal este si Catolicismul, deci celor declarati catolici le dai liber de pastele lor si de pastele orthodox sau doar de pastele lor sau doar de pastele orthodox?
multumesc
Doar de Pastele lor.

Cornel Vasile a scris:

Doar de Pastele lor.

Bun si de unde stii care ce religie este ca doar nu ai voie sa ii intrebi la angajare ca e discriminare nu?
Adica pot sa am un angajat care anul asta zice ca e catolic, anul viitor zice ca e ortodox?
Si din cate vad acum cel mai bine e sa fii noncrestin ca mai primesti ceva zile libere in plus.
Nu poti lua omului dreptul sa fie ce vrea el nu, anul asta ceva anu viitor altceva.

Nu-i ia nimeni dreptul , dar cel care se declara ortodox de ce nu ar avea dreptul la liber si de pastele catolic ?