Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Responsabil protectia datelor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Responsabil protectia datelor

Daca alegem o persoana (fizica ce nu va fi angajat al companiei sau juridica) din afara companiei pentru a fi responsabil cu protectia datelor cu caracter personal, ce acte trebuie sa semnam cu acea persoana? contract de prestari servicii e bine? trebuie cumva si o decizie interna din partea companiei noastre in acest sens? ce conditii sunt pentru persoanele juridice? (Registrul Comertului nu are o astfel de activitate in registrele sale) Multumesc mult.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu avem obligatia de a numi un responsabil dar vrem totusi sa avem o persoana responsabila pentru datele existente. Inteleg ca nimeni nu prea stie cum se procedeaza in astfel de cazuri...