Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Activitate microintreprindere legal sau nu?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Activitate microintreprindere legal sau nu?

Buna ziua!O firma nou infiintata cu cod caen 7112 (inginerie si consultanta tehnica) care a fost infiintata de o persoana ce nu are legatura cu aceasta meserie (este contabil) poate factura servicii de consultanta tehnica fara a avea angajat un inginer?
Serviciile ar urma sa fie prestate efectiv de o alta persoana care este inginer mecanic si care este angajat cu contract de munca la alta firma.
Ar putea fiscul sa considere aceasta activitate ca fiind nelegala desi el ar urma sa plateasca impozi de 3% pe ceea ce factureaza?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Problema nu la fisc este ci la cei la care veti presta acea consultanta tehnica.Nu poate pleca de la dumneavoastra din partea firmei un document care sa aiba semnatura a cuiva care nu are un contract de munca cu firma.