Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caine mare la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caine mare la bloc

Buna ziua. Preluata de la o prietena:
Am nevoie de o parere. In primul rand vreau sa zic ca nu am o problema cu caini tinuti in bloc pana cand acest fapt nu deranjeaza vecinii. Am o vecina la parter care tine 2 caini in apartament. Un labrador (care ii in apartament cel putin de 6 ani de cand ne-am mutat si care nu latra si nu face galagie niciodata) si un ciobanesc mioritic adus ulterior de vreo 2 ani. Cel din urma face o galagie de nedescris. Si chiaf nu conteaza ora:)) Latra si la 2 si la 6 si in weekend... Idee e ca fiind un ciobanesc are un "glas" de se aude in tot cartierul. Am suportat 2 ani dar chiar nu mai pot. Sa nu mai zic ca imi e frica sa ies din casa cand il vad ca e afara fara lesa si il plimba sa isi faca nevoile in jurul blocului, deoarece sare la oamenii si latra de parca acum ar vrea sa te rupa in bucati. Ce se poate face legal sa se remedieze situatia? Multumesc .
Ati incercat sa discutati amiabil cu stapanul patrupedului sa expolicati in partea comuna si pe drumurile publice dispozitiile in vigoare obliga detinatorii de animale de companie sa le deplaseze numai cu lesa si botnita?
Daca detinatorul patrupedelor este reticent la atentionarea dv,sesizati oficial politia teritoriala