Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data transmitere Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data transmitere Revisal

Buna ziua,
Pot transmite Revisalul duminica cu data de începere a activității, luni, 14.05.2018?
Multumesc anticipat!
Din punctul meu de vedere, DA, pentru ca trebuie transmis cu cel putin o zi inaintea inceperii activitatii.
HG 905/2017
Art. 4
(1) Transmiterea registrului către inspectoratul teritorial de muncă, cu datele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează: Jurisprudență (2)
a) datele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a) -i) se transmit cel târziu în ziua anterioară începerii activității de către fiecare persoană care urmează să se afle într-un raport de muncă cu angajatorul în baza unui contract individual de muncă;
....

Codul Muncii
art.16
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii.

In speta, se poate doar transmite online.