avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnare bilant 2017 entitate mica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnare bilant 2017 entitate mica

Buna ziua,

Cine poate semna bilantul pentru anul 2017 pentru o entitate mica?....Eu sunt angajata doar economist ...deci nu pot semna
Ultima modificare: Luni, 14 Mai 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 10:19, 15 Mai 2018
Legea 82/1991:

(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

multumesc ...sa inteleg ca daca ar fi o persoana angajata contabil sef sau director economic pe firma ar putea semna doar ea..persoana respectiva....dar nu trebuie si o stampila a persoanelor autorizate membre ceccar....este de ajuns doar semnatura contabilului sef sau directprului economic?
da, semnatura contabilului sef sau directorului economic (nu trebuie sa fie membru CECCAR), asa si selectati in bilant
Ultima modificare: Marți, 15 Mai 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate pentru ca = sau > 35000 euro Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti un economist sub ce forma de incadrare poate tine contabilitatea unei firme si semna bilantul, cu CA mai mare de 35000 ... (vezi toată discuția)
Drept de semnare bilant BULINAIOANA BULINAIOANA Buna ziua, Am studii economice superioare cu diploma de licenta.In ce conditii pot tine contabilitatea unei firme ,inclusiv semnarea bilantului?:( (vezi toată discuția)
Pot semna bilanțul daca am studii economice superioare cu licenta? tatiana1 tatiana1 Buna ziua, am studii economice superioare cu licenta si ma angajez pe post de director economic .Pot semna bilantul si raportarile semestriale? In Legea ... (vezi toată discuția)