Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnare bilant 2017 entitate mica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnare bilant 2017 entitate mica

Buna ziua,

Cine poate semna bilantul pentru anul 2017 pentru o entitate mica?....Eu sunt angajata doar economist ...deci nu pot semna
george-neagu, moderator
Legea 82/1991:

(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

multumesc ...sa inteleg ca daca ar fi o persoana angajata contabil sef sau director economic pe firma ar putea semna doar ea..persoana respectiva....dar nu trebuie si o stampila a persoanelor autorizate membre ceccar....este de ajuns doar semnatura contabilului sef sau directprului economic?
da, semnatura contabilului sef sau directorului economic (nu trebuie sa fie membru CECCAR), asa si selectati in bilant
Ioan Petru Butariu, Contabil