avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS persoane fara venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS persoane fara venituri

Am completat în februarie 2018 declaratia 604 pe o perioada de 12 luni. De atunci plătesc lunar cass de 190 ron. Odată cu apariția noii declarații unice 212 am înțeles că suma datorata de persoanele fără venituri s-a redus de la 2280ron la jumătate și anume 1140ron.
Întrebarea mea este: intrucat contributia cass s-a redus la jumatate, dacă achit suma de 1140ron pentru anul 2018, beneficiez de servicii medicale pentru cele 12 luni pentru care am completat inițial declaratia 604?

Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:42, 15 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, veti depune declaratia unica si bifati si copletati corespunzator la sectiunea contributiei la sanatate valoarea 1140 lei si veti plati doar diferenta pana la aceasta suma fata de ce ati platit pana cum. Veti fi asigurata tot anul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii cas estimate ... nu am incasat suficienti bani (facturi fiscale) educ2012 educ2012 -Am deschis PFA in februarie (2018). \"Sunt in primul an\". -Am completat Declaratia Unica in 10 august 2018. -Am incasat (Facturi Fiscale) 7100 lei ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pentru 2018 Margacc Margacc Buna ziua, Sunt PFA si incerc sa imi completez declaratia unica. Am cateva nelamuriri pentru care va rog sa ma ajutati. In declaratia unica completata in ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica pfa, cass platit anticipat wrunning wrunning Buna ziua! Ca persoana fizica, in anul 2018, nu am avut niciun fel de venit si la finalul anului am achitat suma de 1440 lei, echivalentul a 6 salarii minime ... (vezi toată discuția)