Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS persoane fara venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS persoane fara venituri

Am completat în februarie 2018 declaratia 604 pe o perioada de 12 luni. De atunci plătesc lunar cass de 190 ron. Odată cu apariția noii declarații unice 212 am înțeles că suma datorata de persoanele fără venituri s-a redus de la 2280ron la jumătate și anume 1140ron.
Întrebarea mea este: intrucat contributia cass s-a redus la jumatate, dacă achit suma de 1140ron pentru anul 2018, beneficiez de servicii medicale pentru cele 12 luni pentru care am completat inițial declaratia 604?

Va mulțumesc.
Da, veti depune declaratia unica si bifati si copletati corespunzator la sectiunea contributiei la sanatate valoarea 1140 lei si veti plati doar diferenta pana la aceasta suma fata de ce ati platit pana cum. Veti fi asigurata tot anul.