avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Noul regulament GDPR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Noul regulament GDPR

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele spete?
1. GDPR spune ca un consimtamant intre angajat si angajator nu este ok deoarece exista dezechilibru si se poate zice ca nu e liber exprimat. Avem agenti de livrare si acestia au pe masini instalate GPS. Sunt nevoit sa cer acordul lor pentru acest lcuru deoarece Numele + nr. masina + GPS = date cu caracter personal. Dar acordul nu e ok ca e dezechilibru. Cums e procedeaza?
2. Primesc un email de la un client in care apare semnatura acestuia. Acesta imi cere mie o oferta de pret, dar e trimis gresit emailul. A ajuns la contabilitate, nu a vanzari. In mod normal nu am voie sa fac forward la acel email deoarece nu am acordul acelui client de a da datele lui cu caracter personal la alta persoana. Prin trimiterea acelui email catre mine exista acord, dar mai departe nu. Cum se va proceda? Ii vom da reply si ii vom spuen ca vrem sa trimitem la o alta adresa sa obtinem acordul?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: lauricafl , utilizator 09:14, 17 Mai 2018
Chiar nu e nimeni care sa ajute? Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de coloaborare. ce prevederi exista? gistra gistra Buna ziua, Lucrez online in IT (sunt un afiliat care promovreaza diferite servicii - sunt platit pe baza de comision). Toti clientii sunt din afara ... (vezi toată discuția)
Angajatorul schimba parola de email a angajatei aflata in prenatal, pentru acesul colegilor la inboxul acesteia nomack87 nomack87 Sotia mea, recent intrata in prenatal, a facut handover colegilor care i-au preluat clientii, dar un director a decis ca ar fi mai bine ca ea sa ofere ... (vezi toată discuția)
E-mail spam Istvan73 Istvan73 Buna ziua! Care sunt criteriile unei scrisori de intentie / oferta, ca sa fie legal, sa nu fie considerat spam? Si daca este vorba de o adresa de e-mail pe un ... (vezi toată discuția)