avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

Buna ziua. Am cumparat un produs de la S.c. Anda Lighting & Trading vandut pe Emag . Produsul era foarte ieftin pe site motiv pentru care l-am cumparat , dar spre surprinderea mea cand a venit coletul era alt produs . Parerea mea ca vanzatorul pune pe site produse la preturi mici ca sa pacaleasca clientii. Cand l-am sunat si i-am spus ca nu corespunde produsul cu cel comandat , el a raspuns ca face acelasi lucru si daca nu imi convine sa il trimit inapoi. Cum pot proceda sa imi trimita produsul care l-am comandat. Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CatalinMatei , utilizator 11:52, 3 Aprilie 2019
Initial notificati oficial comerciantul sa puna la dispozitie produsul comandat
Daca nu solutionati amiabil,sesizati oficial autoritatea pentru protectia consumatorului
Succes !
Rugam respectati regulamentul forumului nu deschideti concomitent mai multe topicuri cu subiect identic
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Va multumesc frumos pentru raspuns . L-am notificat pe Email , sper sa primesc un raspuns favorabil .
Si eu am patit acelasi lucru de la aceasta firma - Anda Lighting & Trading, dar de pe site-ul CEL.ro. Mi-a livrat produsul de alta culoare decat cea pe care am comandat-o. Am trimis retur, dar au trecut 2 luni de atunci si nu a ridicat produsul de la curier. Stau si fara produs si cu banii blocati, De o luna am facut sesizare la Protectia Consumatorului si l-au chemat la raport pe acest domn, Horea Saracut, dar tot nu au facilitat realizarea returului.
Ca sa va convingeti acesta este AWB 312122460 de la NemoExpress!
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2019
CatalinMatei, utilizator

Si eu am patit acelasi lucru de la aceasta firma - Anda Lighting & Trading, dar de pe site-ul CEL.ro. Mi-a livrat produsul de alta culoare decat cea pe care am comandat-o. Am trimis retur, dar au trecut 2 luni de atunci si nu a ridicat produsul de la curier. Stau si fara produs si cu banii blocati, De o luna am facut sesizare la Protectia Consumatorului si l-au chemat la raport pe acest domn, Horea Saracut, dar tot nu au facilitat realizarea returului.
Ca sa va convingeti acesta este AWB 312122460 de la NemoExpress!
seebyy35 a scris:

Buna ziua. Am cumparat un produs de la S.c. Anda Lighting & Trading vandut pe Emag . Produsul era foarte ieftin pe site motiv pentru care l-am cumparat , dar spre surprinderea mea cand a venit coletul era alt produs . Parerea mea ca vanzatorul pune pe site produse la preturi mici ca sa pacaleasca clientii. Cand l-am sunat si i-am spus ca nu corespunde produsul cu cel comandat , el a raspuns ca face acelasi lucru si daca nu imi convine sa il trimit inapoi. Cum pot proceda sa imi trimita produsul care l-am comandat. Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare debite buna ziua, am comandat un produs online. produsul ... zsoli71 zsoli71 Recuperare debite Buna ziua, Am comandat un produs online. Produsul l-am returnat in termenul legal de 14 zile de la data primirii produsului. Returul a ... (vezi toată discuția)
Colet pierdut de firma de curierat, cum imi pot recupera banii? Nyykk Nyykk Buna ziua, Acum 2 saptamani am vandut prin intermediul unui site de anunturi un produs cu plata transportului la destinatar si ramburs valoare produs 435 ... (vezi toată discuția)
Speta colet retur cu produs diferit ClaudiuCom87 ClaudiuCom87 Se prezinta urmatoarea situatie: - pe 19.11.2018 am expediat un colet unui client - coletul a fost ridicat pe 21.11.2018, asa cum scrie si in tracking awb - ... (vezi toată discuția)