avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Am iesit la pensie pe caz de boala in anul 2004
-stagiul complet de cotizare, conform Legii.19/2000 =35 ani 0 luni
-Total stagiu de cotizare realizat = 38 ani 4 luni 10 zile
-grupa 1 (conform Legii 3/1977) =8 ani 0 luni 0 zile
-grupa a 2-a (Lg 3/1977) =16 ani 10 luni 22 zile
-conditii normale 3 ani 8 luni 9 zile
Pentru grupa de munca , mi s-a redus varsta de pensionare cu 5 ani si 6 luni
Am iesit la pensie pentru limita de varsta pe 22/08/2012( varsta mea fiind la acea data de 59 de ani si 6 luni)
Conform deciziei de pensionare pt limita de varsta:
1. - stagiul complet de cotizare prevazut de lege pt sistemul public -conditii normale de munca = 35 de ani 0 luni
2.- stagiul TOTAL de cotizare realizat = 46 ani 10 luni 1 zile
Puncte realizate = 38.40470
Punctajul mediu anual =1.09728
As vrea sa stiu ,daca punctele realizate si punctajul mediu anual sunt corect calculate. Intreb asta , pt ca am colegi cu care am lucrat in aceste perioade , iar lor li s-a calculat un punctaj mai mare. Ce ar trebui sa fac, cui sa ma adresez pentru verificarea CARTII DE MUNCA ,eventual pt verificarea si calcularea acestui punctaj.Nu inteleg , cum dupa o viata de munca,conform datelor de mai sus , sa am o pensie de 1098 (una mie noua zeci si opt) de lei
Cel mai recent răspuns: iulian_cucu , utilizator 14:30, 18 Iunie 2021
Perioada celor 8 ani de pensionar pe caz de boală gr 2 , constituie vechime in muncă , se calculează pt acordarea punctelor de pensie?Sunt pierduți ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei iulian_cucu iulian_cucu Buna ziua, Am inteles de la Tv. ca se vor recalcula o parte de pensii.As vrea sa stiu daca am si eu dreptul la recalculare.Va redau mai jos situatia mea:Am ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la recalculare pensie conf.legii 221/2018? Hellas Hellas Buna ziua.Am iesit la pensie in anul 1994 cu stagiu realizat 39 ani,2 luni si 22 zile,din care 24 ani 2 luni si 22 zile in grupa a -2-a (legea 3/1977). Trebuia ... (vezi toată discuția)
Calculul punctului de pensie gr1 recalculat josefvernes josefvernes M-ar interesa cu cât se împarte suma punctelor obţinute la ieşirea la pensie, pentru perioadele lucrate ca pensionar,respectiv la adaugarea punctelor ... (vezi toată discuția)