Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul punctului de pensie gr1 recalculat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul punctului de pensie gr1 recalculat

M-ar interesa cu cât se împarte suma punctelor obţinute la ieşirea la pensie, pentru
perioadele lucrate ca pensionar,respectiv la adaugarea punctelor primite pentru lucrul in grupa 1 demuncă.Am iesit la pensie in august 2004 cu un nr de puncte
49,86801:364luni×12luni=1,64400puncte.În decizia din 2006 pentru timpul cât am lucrat am obtinut 2,65909care s-a împărtit la420luni astfel:2,65909:420luni×12luni=
=0,07597si astfel am ajuns la1,71997punctaj mediu anual.Pentru etapa urmatoare
nustiu cum s-a calculat,ptcă nu am primit încă decizia in mână, Pentru punctele primite pentru timpul lucrat ingrupa1 şi 2impărtirea s-a facut tot la 420luni. şi anu-
me am25ani6luni gr.1 şi1an 7luni gr2 proc.100%.
25÷2=12ani6+3lunistagiu gr1 12×0,5=6 şi9×0,04166=0,37494
3luni gr2 3×0,02083=0,06249
Total6+0,37494+0,06249=6,43743
acest totals-a împartit la420 şi inmultit cu 12 va fi0,18392 cât am primit la marire.
Intrebarea mea este:Nu trebuia impartit la 364 ca la ieşirea pensie? Cu stima:
Vernes i
Inteleg intrebarea dvs. dar nu inteleg nimic din ceea ce ati scris in topic pentru ca lipsesc spatiile. Teoretic, punctajul suplimentar pentru activitatea desfasurata in grupe de munca se calculeaza astfel:
-25 ani in grupa I inseamna 12 ani si 5 luni stagiu aferent acestei grupe;
-12 ani si 5 luni se inmultesc cu 0,5;
-rezultatul se imparte la stagiul complet de cotizare.

364 de luni inseamna 30 de ani si 4 luni stagiu complet de cotizare iar 420 de luni inseamna 35 de ani stagiu complet de cotizare. Uitati-va in decizia de pensie si vedeti care este stagiul complet de cotizare, acesta trebuia utilizat pentru a obtine punctajul suplimentar aferent grupelor.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stimată doamnă Pintea, Vă multumesc foarte mult pentru răspunsul aşa rapid, şi îmi cer scuze dacă am fost confuz ,aş dori să corectez.
La iesirea la pensie am avut stagiu complet de cotizare pe decizie 30ani 4luni.
Am mai lucrat incontinuare si am cerut in sept. 2005 recalculare unde scrie pe decizie stagiu complet de cotizare 35 ani. Deci am înteles că următoarele perioade cât mai lucrez se va calcula cu stagiu de cotizare de 35 ani.Neclaritatea apare la
punctajul pentru punctele obtinute după timpul lucrat în grupa1. Aici întrebarea mea ar fi:Punctele totale obtinute pentru timpul lucrat in grupa 1 se împarte la 30ani4luni cât a fost stagiul de cotizare la deshidera dosarului, sau se împarte
la 35 ani cât este stagiul de cotizare actual? Decizie scrisă nu am primit nici pt.
perioada anterioară(2005-2007)şi nici pt. punctajul pentru grupe.În cazul acesta
aş îndrăzni încă o intrebare:Când expiră cele 45 de zile de la comunicare când se poate contesta o decizie pe care nu am primit, despre care aflu doar din punctele
înscrise pe cupon, si nici nu ştiu să demonstrez că ar fi fost trimise?
CU mult respect şi mulţumiri: Vernes Iosif
Ceva nu este in regula cu deciziile dvs. sau informatiile nu sunt complete.
Reveniti si precizati data nasterii si stagiul realizat de cotizare. Daca in august 2004 ati iesit la pensie pentru limita de varsta, stagiul complet de cotizare trebuia sa fie de 30 de ani si 5 luni.

Nu confundati stagiul complet cu stagiul realizat. :)
Stagiul complet de cotizare este cel prevazut de lege in vederea deschiderii drepturilor de pensie, stagiul realizat de cotizare reprezinta toata vechimea in munca plus perioadele asimilate stagiului de cotizare. Deci, chiar daca ati mai lucrat dupa pensionare stagiul complet de cotizare nu se modifica, se modifica stagiul realizat (se adauga anii lucrati dupa pensionare).

Daca n-ati primit decizia de pensie de unde stiti ca la calculul punctajului mediu anual si la calculul punctajului suplimentar aferent activitatii desfasurate in grupe s-a utilizat un stagiu complet de 35 de ani? Stagiul complet de cotizare apare in decizia de pensie si in buletinul de calcul aferent acesteia.

Termenul de 45 de zile de contestare a unei decizii de pensie curge de la data primirii deciziei.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stimată doamnă Pintea, M-am bucurat pentru răspunsul d-voastră si ajung la con-
cluzia că problema mea este stagiul complet de cotizare.Vă transmit date mai precise. Data naşterii 6 iun 1952, prima angajare 2 oct 1972,cererea de pensionare
înregistrat la data de 13 feb 2004. La această cerere am primit Decizia inregistrat
la 6 aug 2004 cu datele mai importante:
Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
Vîrsta: 51ani 8 luni
Vîrsta standard de pensionare: 62 ani4luni
Reducerea vîrstei standard de pensionare:
- datorită conditiilor speciale şi deosebite de muncă:14ani 0 luni
Stagiul de cotizare:
-Stagiul total de cotizare ( conf. leg. 19/2000 ) 30 ani 4 luni
-total stagiu de cotizare realizat 44 ani 3luni 5 zile
din care: - sector de stat, din care:
- în grupa 1 ( lg. 3/1977 ) 25 ani 6 luni 15 zile
- în grupa 2 ( lg. 3/1977 ) 1 ani 7 luni 1 zile
- condiţii deosebite 2 ani 9 luni 27 zile
- stagiu asimilat 1 ani 3 luni 22 zile
- stagiu aferent gr.1 şi 2 13 ani 0 luni
Puncte realizate ( cu sp. vech. per. 03.1970-03.1992 )
1. Număr puncte realizate 49,86801
2. Punctaj mediu anual 1,64400
Primind decizia în 16.08. 2004 mi s-a desfăcut contractul de muncă cu această
dată. M-am reangajat în data de 06.09.2004 în acelaşi loc şi în aceleaşi condiţii.
În data de 15.12.2005 am depus cerere pentru recalcularea stagiului de cotizare
realizat. Ca răspuns la această cerere am primit Decizia înregistrat la data 02.11.2006. Scriu datele importante de pe decizie.
Recalculare LIMITA DE VÎRSTÃ Modificare X
Drepturile au fost stabilite începînd cu data: 01.01.2006
Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
- Vîrsta: 53 ani 6 luni
- Vîrsta standard de pensionare: 65 ani 0 luni
Stagiul de cotizare
- Stagiul complet de cotizare ( conf. lg. 19/2000 ) 35 ani 0 luni
- Total stagiu de cotizare realizat 46 ani 0 luni 13 zile
din care:- sector de stat, din care:
- în grupa 1 ( lg. 3/2000 ) 25 ani 6 luni 15 zile
- în grupa 2 ( lg. 3/2000 ) 1 ani 7 luni 1 zile
- condiţii deosebite 4 ani 7 luni 5 zile
-Stagiu asimilat 1 ani 3 luni 22 zile
PUNCTE REALIZATE
1. Număr puncte realizate 2.65909 ( coresp. stagiului adăugat )
2. Punctajul mediu anual 1,71997 ( din care: 0,07597 pt. stagiu adăugat )
Punctajul la data 01.01.2006 1,64400
Până aici ştim ce conţin cele două decizii concret. Aici am lucrat până la data de
01.11.2007.când am trecut la o altă firmă .Cu această dată am depus o cerere
pentru recalcularea stagiului de cotizare realizat, şi am depus şi adeverintele cu
sporurile realizate până la aceea perioadă. în dec. 2008 m-am interesat telefonic şi mi s-a răspuns să revin peste 2-3 luni că sunt foarte aglomeraţi. Am zis bine,
şi am revenit la începutul lui martie când mi s-a comunicat punctajul mediu anual
care voi primi din luna aprilie şi drepturile din urma.Acest punctaj a apărut pe cuponul de pensie 1,82494. Acest punctaj nu ştiu cum s-a calculat pt. că nu am primit decizia încă. Acest punctaj am avut până în luna septembrie.Pentru luna
octombrie a apărut 2,00708 după adaugarea punctajului obtinut după punctajul
pt timpul lucrat in gr. 1 şi 2. Am făcut scăderea şi0,18214 mi s-a părut puţin. Am
încercat reclam verbal la doamna de la relaţii cu publicul şi a încercat să mă convingă că este forte bine calculat. Din această cauză am scris d-voastră să
fiu sigur că pot merge in audienţă la directoarea CJP. Vă mulţumesc mult pt.
timpul d-voastră cât aţi pierdut cu mine cu mult respect :Vernes Iosif
josefvernes a scris:

Data naşterii 6 iun 1952 (...)
Reducerea vîrstei standard de pensionare:
- datorită conditiilor speciale şi deosebite de muncă:14ani 0 luni
Stagiul de cotizare:
-Stagiul total de cotizare ( conf. leg. 19/2000 ) 30 ani 4 luni
-total stagiu de cotizare realizat 44 ani 3luni 5 zile

din care: - sector de stat, din care:
- în grupa 1 ( lg. 3/1977 ) 25 ani 6 luni 15 zile
- în grupa 2 ( lg. 3/1977 ) 1 ani 7 luni 1 zile
- condiţii deosebite 2 ani 9 luni 27 zile
- stagiu asimilat 1 ani 3 luni 22 zile
- stagiu aferent gr.1 şi 2 13 ani 0 luni

Nu aveti probleme cu stagiul complet, va rog sa nu trageti concluzii prematur. :)
Vedeti ce-am ingrosat mai sus? Este stagiul realizat: 30 de ani si 4 luni reprezinta vechimea efectiva in munca, 44 ani, 3 luni si 5 zile reprezinta cei 30 de ani plus stagiul asimilat si stagiul aferent grupei. Stagiul complet de cotizare nu l-ati scris.

Avand in vedere data nasterii dvs., stagiul complet este de 35 de ani. Ati beneficiat de pensie pentru limita de varsta in 2004, cu reducerea varstei standard de pensionare pentru cei 25 de ani lucrati in grupa I de munca. Deci informatiile erau incomplete, stagiul complet utilizat la determinarea punctajului suplimentar este cel corect.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea