Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... discriminare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

discriminare

Sunt functionar public la o primarie, compartiment de evidenta a persoanelor si am un salariu lunar de 570 lei. Am colegi (personal contractual) care sunt angajati de M.A.I si detasati la primarie. Ei primesc de la INEP si alte sporuri ( de hrana, confidentialitate, etc). Stiu ca este dreptul lor pentru ca ei sunt angajati de pe timpul cand apartineau de politie, dar ma intreb , nu este o discriminare? Totusi prestam aceleasi servicii, facem aceeasi treaba, avem acces la aceleasi documente. Eu nu primesc spor de confidentialitate cu toate ca ar trebui. Pot sa-mi castig cumva dreptul la aceste sporuri? Pe cine ar trebui sa dau in judecata? Nu este drept! Va rog sa-mi dati un sfat.
1-Constientizati ca asazisii privilegiati sunt angajati de MAI si detasati,deci beneficiza de cu totul si cu totul alt regim de incadrarea si salarizare.
2-Analizati cu atentie CIM,fisa postului ,ROI.
3-Cu regret nu cred ca puteti beneficia de regim identic.In cauza fiind vorba despre functionari publici ,eventualitatea invocata de actre dvs cu judecata,ar trebui sa se indrepte impotriva Guvernului si statului Roman