Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime de la stat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime de la stat

Buna ziua! Cum pot obtine o adeverinta de vechime de la un loc de munca la care am lucrat din 2011 - 2014. Este vorba despre o gradinita de stat si fiind stat stim cu totii cum merg lucrurile in acest sistem, ba nu se poate, ba nu se vrea. Contractul a fost pe perioada determinata si anume:
- sepembrie 2011 - iulie 2012
- septembrie 2012 - iulie 2013
- septembrie 2013 - iulie 2014.
Sunt nevoita sa merg la gradinita sau o pot obtine si din alta parte?
O alta intrebare, cat este valabila aceasta adeverinta, dar Revisalul?
Multumesc!
Adeverinta de vechime o luati numai de la fostul angajator. Aceasta face dovada vechimii in munca.

Potrivit art.7 alin.6 din HG nr.905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor, “la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării”.

Extrasul REVISAL nu se substituie/nu vine in completarea adeverintei de vechime.