Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Accept infintare restaurant parterul blocului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Accept infintare restaurant parterul blocului.

Buna ziua,
Locatarul de la etajul unu nu-si da acceptul pt. infintarea unei firme-restaurant- la parterul de sub apartamentul sau. Se poate infiinta sau nu,acest restaurant? Rog articol/lege unde este stipulat.
Multumesc mult!!
niccu
Spatiul la care se face referire este un apartament ce urmeaza sa fie modificat in spatiu comercial, sau este un spatiu comercial integrat de la construirea blocului ?
Te sfatuiesc sa faci schimb de locuinta cu cetateanul de la etajul 1, care acum nu este deacord ca dumneata sa infiintezi acolo un restaurant.
Vreti mai multe?
Este drptul fiecaruia sa isi dea sau nu acordul pentru deschidere activitate persoana juridica care se presupune ca are drept obiect de activitate care poate genera neajunsuri
Deci : este spatiu comercial,din constructie. Acum este farmacie. Dar daca va deveni restaurant,posibil zgomote dar mai ales mirosuri. Deci,va rog,daca stiți,la obiect: toți patru locatari de la et. 1 se opun si cei din vecinatate. Legea permite sau nu permite,fara aceptul scris al tuturor!! Iar cu dreptul de a face,da, sunt de acord,dar fara a provoca deranj altora. Mulțumesc,astept articolul de lege.

Aurelian Buharu a scris:

niccu
Spatiul la care se face referire este un apartament ce urmeaza sa fie modificat in spatiu comercial, sau este un spatiu comercial integrat de la construirea blocului ?

Deci : este spatiu comercial,din constructie. Acum este farmacie. Dar daca va deveni restaurant,posibil zgomote dar mai ales mirosuri. Deci,va rog,daca stiți,la obiect: toți patru locatari de la et. 1 se opun si cei din vecinatate. Legea permite sau nu permite,fara aceptul scris al tuturor!! Iar cu dreptul de a face,da, sunt de acord,dar fara a provoca deranj altora. Mulțumesc,astept articolul de lege.

Aurelian Buharu a scris:

niccu
Spatiul la care se face referire este un apartament ce urmeaza sa fie modificat in spatiu comercial, sau este un spatiu comercial integrat de la construirea blocului ?