Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Dizolvare srl
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Dizolvare srl

Buna ziua. Sunt asociat intr-un Srl , de ceva timp nu ma mai inteleg cu asociatul meu, cotele sunt egale. Cum pot face pentru a desfiinta societatea si imparti bunurile. Multumesc
Bună ziua!
Există posibilitatea intentării unei acțiuni prin care să solicitați dizolvarea SRL-ului în baza art. 227, alin. (1), lit. e) din Legea 31/1990.
Pentru ca instanța să admită o asemenea cerere, este imperios necesar a se demonstra că a dispărut elementul „affectio societatis”, context în care activitatea societății nu mai poate fi realizată.
Pentru o clarificare de ordin conceptual, vă rog să observați că acest element constă în voinţa comună a asociaţilor de a colabora la atingerea scopului societății (obținerea de profit).
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Bună ziua!
Există posibilitatea intentării unei acțiuni prin care să solicitați dizolvarea SRL-ului în baza art. 227, alin. (1), lit. e) din Legea 31/1990.
Pentru ca instanța să admită o asemenea cerere, este imperios necesar a se demonstra că a dispărut elementul „affectio societatis”, context în care activitatea societății nu mai poate fi realizată.
Pentru o clarificare de ordin conceptual, vă rog să observați că acest element constă în voinţa comună a asociaţilor de a colabora la atingerea scopului societății (obținerea de profit).
Multumesc mult pentru raspuns. Daca ma puteti ajuta cu alte doua clarificari, eu ca si asociat pot cesiona partile mele sociale altcuiva sau pot vinde partea mea din firma?
Se poate, dar este necesară o Hotărâre a Adunării Generale a Asociaților în acest sens...(deci acordul lor)