avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Dizolvare srl
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Dizolvare srl

Buna ziua. Sunt asociat intr-un Srl , de ceva timp nu ma mai inteleg cu asociatul meu, cotele sunt egale. Cum pot face pentru a desfiinta societatea si imparti bunurile. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 22:33, 21 Mai 2018
Bună ziua!
Există posibilitatea intentării unei acțiuni prin care să solicitați dizolvarea SRL-ului în baza art. 227, alin. (1), lit. e) din Legea 31/1990.
Pentru ca instanța să admită o asemenea cerere, este imperios necesar a se demonstra că a dispărut elementul „affectio societatis”, context în care activitatea societății nu mai poate fi realizată.
Pentru o clarificare de ordin conceptual, vă rog să observați că acest element constă în voinţa comună a asociaţilor de a colabora la atingerea scopului societății (obținerea de profit).
Ultima modificare: Luni, 21 Mai 2018
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat


Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Bună ziua!
Există posibilitatea intentării unei acțiuni prin care să solicitați dizolvarea SRL-ului în baza art. 227, alin. (1), lit. e) din Legea 31/1990.
Pentru ca instanța să admită o asemenea cerere, este imperios necesar a se demonstra că a dispărut elementul „affectio societatis”, context în care activitatea societății nu mai poate fi realizată.
Pentru o clarificare de ordin conceptual, vă rog să observați că acest element constă în voinţa comună a asociaţilor de a colabora la atingerea scopului societății (obținerea de profit).
Multumesc mult pentru raspuns. Daca ma puteti ajuta cu alte doua clarificari, eu ca si asociat pot cesiona partile mele sociale altcuiva sau pot vinde partea mea din firma?
Se poate, dar este necesară o Hotărâre a Adunării Generale a Asociaților în acest sens...(deci acordul lor)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere srl - asociat disparut GeorgianaChirila GeorgianaChirila Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema putin mai complicata: sunt asociat intr-un SRL cu 3 asociati, detin 20% din partile sociale si sunt si ... (vezi toată discuția)
Vreun sa radiez firma Svetlana Radoslavevic Svetlana Radoslavevic Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema putin mai complicata: sunt asociat intr-un SRL cu 2 asociati, detin 10% din partile sociale si sunt si ... (vezi toată discuția)
Situatie foarte dificila. va solicit ajutor. igor_drangoi igor_drangoi Tinand cont de sitatia creata, vreau sa dizolv SRL-ul, la care am functia de asociat-administrator, cu 50%. dar aceasta trebuie sa o fac exclusiv in baza art ... (vezi toată discuția)