avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am plătit cu OP-uri sulte pentru o casă, dar cererea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am plătit cu OP-uri sulte pentru o casă, dar cererea de radiere de la OCPI mi-a fost respinsă pe motiv că dovezile de plată trebuie să fie sub forma unor declarații notariale. Există și altă cale de radiere din CF?

Buna ziua,
Ma aflu in situatia in care, in urma unei sentinte judecatoresti, am platit sulte pentru o casa. Cu dovezile de plata (OP uri) am fost la OCPI pentru radiere din CF si mi-a fost respinsa cererea pe motiv ca dovezile de plata trebuie sa fie sub forma unor declaratii notariale. Din pacate, mare parte din cei 10 mostenitor nu vor sa mai vina la notar ptr aceasta declaratie, intreb: mai exista o cale de radiere din CF in situatia in care sentinta a fost data acum mai bine de 3 ani?
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Stefania Giovanardi , utilizator 01:13, 25 Mai 2018
Platile reprezentand sulta nu sunt valabile din pct-ul meu de vedere . Trebuia sa mergeti la notar impreuna cu cei carora le datorati sulta si sa le faceti plata in fata notarului cu declaratiile de rigoare, cei care nu se prezentau, citati fiind de notar, se putea consemna la CEC sumele de bani.
Aveti nevoie de un nou proces in instanta sau de amabilitatea celor 10 mostenitori .
Va mulțumesc frumos ptr răspuns. Auzisem ca se pot prescrie sultele in caz ca trec 3 ani de la sentința. Dacă plățile tot au fost făcute, voi apela la un notar. Va mulțumesc!

Antik a scris:

Platile reprezentand sulta nu sunt valabile din pct-ul meu de vedere . Trebuia sa mergeti la notar impreuna cu cei carora le datorati sulta si sa le faceti plata in fata notarului cu declaratiile de rigoare, cei care nu se prezentau, citati fiind de notar, se putea consemna la CEC sumele de bani.
Aveti nevoie de un nou proces in instanta sau de amabilitatea celor 10 mostenitori .

Buna seara!
Mergeti la un executor judecatoresc cu hotararea legalizata la instanta, conform cu originalul. Demonstrati ca ati achitat sultele aratand chitantele care sa contina numele beneficiarilor si eventual nr. de dosar sau de sentinta, prin care sa se identifice ca acele sume reprezinta achitarea sultelor.
Executorul va elibera un document cu care dovediti stingerea obligatiilor la OCPI.
Un răspuns de mare ajutor! Va mulțumesc! Așa scutesc foarte mult timp!
O seara buna!

-ELLA- a scris:

Buna seara!
Mergeti la un executor judecatoresc cu hotararea legalizata la instanta, conform cu originalul. Demonstrati ca ati achitat sultele aratand chitantele care sa contina numele beneficiarilor si eventual nr. de dosar sau de sentinta, prin care sa se identifice ca acele sume reprezinta achitarea sultelor.
Executorul va elibera un document cu care dovediti stingerea obligatiilor la OCPI.

Notarul nu poate face actul.decat daca declara cei 1o ca au primit banii.

Cu executorul ar putea fi o solutie dar daca se cere forma autentica nu o sa va fie de ajutor.
Reveniți dupa ce vedeti ce faceti la executor si daca rezolvați sau nu.

Era bine sa fi întrebat la CF.

Alte discuții în legătură

Radiere sulta din cartea funciară tinu78 tinu78 In februarie 2010 in urma unui hotărâri judecătorești sa stabilit plata sultei pentru 5 persoane dintre care si bunica mea care in 2012 a decedat, 2 ... (vezi toată discuția)
Cum fac dovada platii sultei la biroul cadastral? ravo75 ravo75 In urma unei iesiri din indiviziune a fost emisa o sentinta definitiva si irevocabila in urma careia terenul supus iesirii din indiviziunea fost atribuit unei ... (vezi toată discuția)
Sulta apartament .... buna ziua , acum 7 ani am cumparat un apartament , in cartea ... lori_ultras lori_ultras Buna ziua , acum 7 ani am cumparat un apartament , in cartea funciara am o sulta de 1300 euro catre un mostenitor care nu a fost gasit la acel moment . in 2015 ... (vezi toată discuția)