Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Închirierea apartamentelor fără contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Închirierea apartamentelor fără contract

În primul rând, îmi cer scuze pentru greșelile gramaticale, nu vorbesc bine limba română, așa că am trecut printr-un traducător online.

Îmi explic problema:
Am inchiriat timp de 3 ani un apartament.
În primul an, proprietarul mi-a făcut semn un contract de un an cu chirie falsă pentru a plăti mai puține impozite. Am semnat.
Al doilea an, același lucru.
În al treilea an, în acest an, nu am semnat niciun contract.

Am decis să părăsesc apartamentul la sfârșitul acestei luni și l-am rugat pe proprietar să ia depozitul meu pentru a plăti chiria în luna mai. Am spus că în 3 ani nu am ridicat nici o problemă, am plătit întotdeauna totul, chiria, facturile etc.
Refuză. Vrea să-i plătesc chiria. Dar eu, am probleme financiare și, în plus, mă tem că după ce am plătit chiria, îmi păstrează depozitul.

Astăzi mi-a trimis o fotografie a unei scrisori scrise de avocatul ei, care mi-a cerut să plătesc. Avocatul scrie că, dacă nu plătesc, ar trebui să părăsesc apartamentul în 2 zile și voi fi dat în judecată. Nu știu dacă face asta ca să mă sperie.

Întrebarea mea: poate să mă acuze când nu am semnat un contract în acest an?
Pot să o raport la ANAF pentru contractul pe care mi-a făcut-o să semnez cu o chirie falsă?

Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutorul dvs.
Incercati sa solutionati amiabil
Obligatia incheierii de contract de locatiune si inregistrarea acestuia la ANAF reprezinta obligatia locatorului=proprietarului
Daca valoarea garantiei este cel [putin egala cu valoarea chiriei lunare,proprietarul ar trebui sa accepte
Atat timp cat nu proprietarul nu detine inregistrat contract de inchiriere pe acest an,ar dovedi lipsa de responsabilitatea ca prin propria actiune in instanta sa riste sa suporte consecintele savarsirii infractiunii de evaziune fiscala
Puteti sa sesizati oficial ANAF