avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legalitate contract comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legalitate contract comercial

Problema:
- exista un contract comercial care prin continut impune ca produsul livrat de furnizor sa fie receptionat la beneficiar conform masuratorilor facute la plecarea din curtea furnizorului. Acest fapt duce la obligatia beneficiarului de a se inregistra scriptic cu cantitatile indicate de furnizor la plecare din curtea acestuia. Din pacate pe timpul transportului apar "pierderi" si ca atare la beneficiar cantitatea fizica este mai mica decat cea scriptica.
Incalca acest contract vreo prevedere legala legata de receptie si gestiune ?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 18:57, 31 Octombrie 2009
Buna ziua,

ca si restul contractului receptia este o chestiune care tine de negocierea partilor.
Cata vreme asa a fost vointa partilor sa se faca receptia marfii, totul este legal.

Avocat Boncu
Multumesc insa ,
Stiu ca exista o lege a gestiunii si un ordin al MF care impun receptia la beneficiar , ceea duce la o corecta inregistrare a stocurilor .
Poate un contract comercial sa ignore asa ceva ?
Conform raspunsului dvs. un contract ca cel la care faceam referire ar acoperi legal disparitia unor cantitati de produse.
Si atunci cine raspunde ? Sau cum se explica la un control ANAF diferenta intre scriptic si faptic ?
iudits a scris:
Problema: - exista un contract comercial care prin continut impune ca produsul livrat de furnizor sa fie receptionat la beneficiar conform masuratorilor facute la plecarea din curtea furnizorului. Acest fapt duce la obligatia beneficiarului de a se inregistra scriptic cu cantitatile indicate de furnizor la plecare din curtea acestuia.
Din pacate pe timpul transportului apar "pierderi" si ca atare la beneficiar cantitatea fizica este mai mica decat cea scriptica.
Incalca acest contract vreo prevedere legala legata de receptie si gestiune ?

Buna ziua,
Contractul este legea partilor.
Totusi, daca apar frecvent "pierderi" la transport putei face receptia marfurilor la primirea lor, apeland la serviciile specializate ale unei firme independente, de genul "Romcontrol" sau "SGS Romania", care va intocmi procese-verbale de receptie (cantitativa si calitativa) opozabile tertilor si valabile in justitie.
Totodata, la astfel de receptie, puteti invita (inopinant) sa participe si un reprezentant autorizat al furnizorului.
Receptiile si Procesele-verbale de receptie efectuate ca mai sus, sunt opozabile si organelor fiscale (ANAF).
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Octombrie 2009
legalmgm, utilizator
iudits a scris:

Multumesc insa ,
Stiu ca exista o lege a gestiunii si un ordin al MF care impun receptia la beneficiar , ceea duce la o corecta inregistrare a stocurilor .
Poate un contract comercial sa ignore asa ceva ?
Conform raspunsului dvs. un contract ca cel la care faceam referire ar acoperi legal disparitia unor cantitati de produse.
Si atunci cine raspunde ? Sau cum se explica la un control ANAF diferenta intre scriptic si faptic ?



Eu nu am intalnit reglementarea de care dvs. vorbiti. Poate o fi vreo reglementare pentru vreun domeniu specific dar ca regula generala partile sunt libere sa stabileasca locul efectuarii receptiei marfii asa cum doresc.
Pieredrile nu sunt acoperite legal asa cum spuneti dvs.
In masura in care ele exista trebuie sa procedati asa cum spune in contract. De regula contractele prevad modalitatea si termenele in care se pot face reclamatiile privind lipsurile cantitative sau alte defectiuni.
Daca in contract nu se prevede nimic, notificati partea adversa si incercati sa va preconstituiti probe ca sa puteti dovedi lipsurile.
procese verbale in prezenta unor terti, fotografii, etc.
In acest mod veti putea primi compensari sau restul de marfa de la partener iar daca nu va intelegeti le veti obtine la instanta.

Avocat Boncu
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Octombrie 2009
Boncu Constantin, Avocat
costiboncu a scris:
.... reclamatiile privind lipsurile cantitative sau alte defectiuni.
............... notificati partea adversa si incercati sa va preconstituiti probe ca sa puteti dovedi lipsurile. .... procese verbale in prezenta unor terti, fotografii, etc.

Documentele intocmite de firme independente si unanim recunoscute de tipul "Romcontrol" sau "SGS" se constituie tocmai "probe preconstituite" si sunt opzabile tertilor si valabile in instante.
P.S.
Tipul acesta de firme este specializat si de incredere, ca dovada ca sunt folosite la controlul si receptia marfurilor livrate international in sistem de plata "cu acreditive documentate".
Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plusuri si lipsuri in gestiune looker2010 looker2010 buna ziua , daca un angajat ( gestionar ) are plusuri si lipsuri in gestiune il pot acuza de ceva ? nu stiu daca de furt sau altceva dar .... nu stiu ... poate ... (vezi toată discuția)
Plangere penala? GeorgeCatalin GeorgeCatalin Buna ziua! Pot face plangere penala impotriva unei societati comerciale caruia i-am achitat o cantitate de marfa dar la momentul in care am receptionat ... (vezi toată discuția)
Bunuri perisabile filip lumi filip lumi AM ACHIZITIONAT LEGUME CU 5 LEI PE KG, PRETUL DE VANZARE ESTE DE 6 LEI. IN URMA VERIFICARILOR MARFA NU A MAI CORESPUNS CALITATIV POT REDUCE PRETUL PRINTR-UN ... (vezi toată discuția)