avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Tatal meu a decedat. Bunica paterna mi-a instrainat apartamentul sau in timpul vietii printr-un contract de vanzare cumparare, cu uzufruct viager cu pret corect platit in fata notarului. Actul se perfecta in 2001, bunica avea ceva probleme de sanatate si nu dorea sa ii lase tatalui meu imobilul. In 2005 tatal meu a mai facut un copil, necasatorit fiind cu acea persoana, dar copilul fiind recunoscut. Exista posibilitatea ca fratele meu vitreg sa vina sa atace contractul de vanzare cumparare? El nici nu era nascut cand a avut loc tranzactia. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters139791 , utilizator 09:23, 25 Mai 2018
Chiar daca nu era nascut la data incheierii tranzctiei, dupa decesul buncii dvs, fratele dvs vitreg , in calitate de mostenitor rezervatar, poate incerca, in temeiul art 1091 al.4 Cod Civil, sa pretinda ca vanzarea facuta unui descendent (dvs) cu rezerva uzufructului viager a fost de fapt o donatie, iar apoi sa ceara reductiunea acestei donatii. Daca exprimarea dvs este exacta iar notarul public a constatat direct plata pretului care a fost efectuata in fata sa, facandu-se aceasta mentiune in act, sansele fratelui vitreg sunt aproape nule in acest sens. Alte posibilitati ale fratelui de a "ataca" contractul de vanzare nu vad.


MihailZC a scris:

Chiar daca nu era nascut la data incheierii tranzctiei, dupa decesul buncii dvs, fratele dvs vitreg , in calitate de mostenitor rezervatar, poate incerca, in temeiul art 1091 al.4 Cod Civil, sa pretinda ca vanzarea facuta unui descendent (dvs) cu rezerva uzufructului viager a fost de fapt o donatie, iar apoi sa ceara reductiunea acestei donatii. Daca exprimarea dvs este exacta iar notarul public a constatat direct plata pretului care a fost efectuata in fata sa, facandu-se aceasta mentiune in act, sansele fratelui vitreg sunt aproape nule in acest sens. Alte posibilitati ale fratelui de a "ataca" contractul de vanzare nu vad.

Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare -cumpărare cu uzufruct viager Darmar Darmar Buna ziua! Părinții mei au dat locuința fratelui meu. Noi ceilalti frați am fost de acord cu condiția ca fratele respectiv sa ii întrețină pe ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare uzufruct viager -poate fi combatut? Nanashi Nanashi Buna ziua. In 2006 am facut un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager. Contractul este intre mine si bunica mea, si se mentioneaza ca ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare imobil intre parinti si copil Tunderbild Tunderbild Buna ziua Situatia mea este urmatoare: Mama mea a divortat si din a doua casatorie am un frate vitreg... Fiindca eu am grija mai mult de mama si pot sa zic ... (vezi toată discuția)