Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul pe card

Buna ziua. Vreau sa-mi transfer salariul la alta banca pentru ca banca actuala are prea multe comisioane. De exemplu pentru interogare cont ai retragere . La retragere mi se iau bani si nu-mi pot lua salariul integral din aceasta cauza. Am cerut unuii reprezentant al firmei sa schimb banca si a zis ca nu se poate pentru ca toata compania lucreaza cu aceasta banca.ce as putea sa fac?
PS: mentrionez ca sunt persoana cu handicap si lucrez cu jumatate de norma.
nicolas25, utilizator
Nimeni!? Nici un raspuns!?
Angajatorul nu poate obliga un salariat sa accepte o anumita banca in care sa i se vireze salariul.

art.166 (2) C.mun. - Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Asadar, pentru plata prin card a salariului acordul salariatului este obligatoriu, acesta putand stabili si contul in care salariul urmeaza a fi virat, nefiind obligatorie utilizarea cardului pe care angajatorul l-a contractat.
[ link extern ]