Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grafic de lucru paznic scoala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grafic de lucru paznic scoala

De exemplu, un paznica care lucreaza 12 / 24, si face 12 ore duminica, luni va fi liber (adica alea 24 conform programului) si va trebui sa fie liber o zi sau doua zile libere (de repaus), avand in vedere ca a lucrat duminica?
Paznicii fac referire la art. 28 alin 5 din Contractul colectiv de munca la nivel de ramura invatamant, unde este precizat ``in cazul in care, din motive justificate, salariatii presteaza activitatea in zile nelucratoare/zile de sarbatoare legala, acestia beneficiaza de 2 zile libere pentru fiecare zi lucrata in zilele de repaus saptamanal/sarbatoare legala, acordate in urmatoarele 30 de zile``.
Cum este corect?
Interventie moderator

Nu mai deschideti acelaşi topic de mai multe ori sau pe secţiuni diferite ale forumului. Topicurile în plus vor fi șterse de administratori sau moderatori.

Continuati discutia pe topicul initial deschis
www.avocatnet.ro/forum/discu...