avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Finantare nerambursabila
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Finantare nerambursabila

Sunt mai multe programe care finanteaza firmele nou infiintate.

1.Sa spunem ca se infiinteaza o firma noua si se depune proiect pentru a primi finantare prin Start up nation 2018 , administratorul poate depune proiect asemanator si sa primeasca finatare prin programul Plus 2018-2019 ?

Sunt 2 firme diferite cu cheltuieli diferite.
Codurile caen sunt asemanatoare , productie covrigi pe Start up Nation si cofetarie pe Plus .

2. Se aplica ajutorul de minimis in cazul punctului 1?

sa spunem pe Start up nation se primesc 44.000 euro si pe PLus
30.000-40.000 euro.

3.Anul viitor se poate aplica pe un program diferit de Start up nation pentru sume mai mari ?

4. Exista programe care finanteaza brutariile cu sume mai mari de 100.000-200.000 euro ?

Mersi

Alte discuții în legătură

Aparatura foto/studio foto MateiFlo MateiFlo Din cate stiu si din cate am vazut pana acum,se pot accesa fondurile europene nerambursabile pentru crearea unui studio foto.Adica achizitionare aparatura si ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene Sorincucu Sorincucu Buna ziua, ma intereseaza si pe mine accesarea unor fonduri europene nerambursabile pentru deschiderea unui cort de evenimente. Am inteles ca se pot acorda ... (vezi toată discuția)
Am sanse cu doua proiecte minimis ? intactrame intactrame Am un consultant care spune ca pot sa depun pe aceeasi firma doua proiecte minimis (desigur pe doua activitati separate pe care le executa firma )cu sanse mari ... (vezi toată discuția)