avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren fara acordul unui mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren fara acordul unui mostenitor

Buna seara ! Va rog sa ma ajutati intr-o problema . Soacra mea ,impreuna cu inca 3 surori si un nepot in urma decesului altei surori ,detin un teren ramas mostenire de la parintii decedati . Cele 4 surori in viata ,doresc sa vanda acest teren . Problema este ca nepotul lor nu doreste sa vorbeasca cu ele ,nici macar la telefon . Ce ar putea face ele in acest caz ? Cum pot proceda in acest caz ?
Cel mai recent răspuns: rodica2001 , utilizator 06:23, 29 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
1. Dezbatere succesiune pe cale judecatoreasca si dosarul se va judeca indiferent de dorintele nepotului.
2. Iesire din indiviziune tot in instanta, Dosarul se va judeca indiferent de dorintele nepotului.
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Va multumesc frumos pentru raspuns . O zi frumoasa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune krista56 krista56 Buna seara. Am o situatie si as avea nevoie de sfatul dvs. Bunica, vaduva de mai multi ani, a avut 4 copii, 3 sunt in viata si unul a decedat in urma cu 16 ani ... (vezi toată discuția)
Mama ar vrea să excludă de la moștenire copiii fratelui decedat pentru că nu se interesează deloc de ea. cum poate face asta? nicole.a nicole.a Buna seara ! Sunt din Constanta. Am fost 4 frati la parinti, dintre care mai traim doar doi. Unul dintre fratii decedati are 2 copii,celalalt nu a avut nici ... (vezi toată discuția)
Teren agricol ifigenia2005 ifigenia2005 Buna ziua, Va deranjez cu o problema urgenta !! Din partea bunicului meu,tata a mostenit o suprafata de 10.000m2,teren arabil,la succesiune au venit si ... (vezi toată discuția)