Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amanare pronuntare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amanare pronuntare

Buna ziua! Intrebarea este : O pronuntare de cate ori poate fi amanata? E deja amanata a Patra oara !
Buna seara!

Daca procesul s-a judecat in baza Noului Cod Civil:

[ link extern ]

Art. 396 Cod Proc. civ.
Amanarea pronuntarii
(1) In cazuri justificate, daca instanta nu ia hotararea de indata, pronuntarea acesteia poate fi amanata pentru un termen care nu poate depasi 15 zile.
(2) In cazul amanarii prevazute la alin. (1), presedintele, odata cu anuntarea termenului la care a fost amanata pronuntarea, poate stabili ca pronuntarea hotararii se va face prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei.
(3) Daca pronuntarea a fost amanata, hotararea nu poate fi pronuntata mai inainte de data fixata in acest scop.

-ELLA- a scris:

Buna seara!

Daca procesul s-a judecat in baza Noului Cod Civil:

[ link extern ]

Art. 396 Cod Proc. civ.
Amanarea pronuntarii
(1) In cazuri justificate, daca instanta nu ia hotararea de indata, pronuntarea acesteia poate fi amanata pentru un termen care nu poate depasi 15 zile.
(2) In cazul amanarii prevazute la alin. (1), presedintele, odata cu anuntarea termenului la care a fost amanata pronuntarea, poate stabili ca pronuntarea hotararii se va face prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei.
(3) Daca pronuntarea a fost amanata, hotararea nu poate fi pronuntata mai inainte de data fixata in acest scop.

Multumesc pentru raspuns,dar asa cum am spus,amanarea initiala a pronuntarii,s-a decis a patra oara! Mai am un proces in care se specifica punerea solutiei la dispozitia partilor prin grefa instantei.