Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca în zi de sărbătoare legală ce cade în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca în zi de sărbătoare legală ce cade în weekend

Buna ziua.
Prin natura muncii noastre la noi se lucrează în weekend. Pentru acest fapt se acordă un spor la salariu și 48 ore consecutive in zile lucrătoare din săptămâna următoare.
Întrebarea este: dacă în weekend cade o zi de sărbătoare legala pentru care se acordă un spor de 100%, ore libere plătite pentru weekendul lucrat, ar trebui sa primim încă o zi liberă pentru sărbătoarea legală? Toate acestea se cumulează?
Mulțumesc.
In acest caz, nu se compenseaza cu inca o zi libera pentru faptul ca o zi din week-end era si zi de sarbatoare legala... in schimb, se va plati si sporul pentru munca desfasurata in zi de sarbatoare legala.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc pentru răspuns.