Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reperezentativitate sindicate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reperezentativitate sindicate

Poate fi considerata reperezentativa o federatie sindicala care are hot. judecatoareasca la nivel de grup de unitati spre a negocia si la nivel de unitate. Hotararea judecatoareasca este conf. art.51 lit.b din leg.62, iar la nivel de untiate este 51 lit.c. Din grupul de unitati face parte si unitatea care negociaza CCM-ul. Multumesc!
La nivel de unitate exista sindicat reprezentativ?
Nu exista. De aceea ceream o pararere, pentru ca federatia doreste sa participe la negociere cu hotararea pe care o are la nivel de grupe de unitati.
Legea 62/2011
art.135
....
(2) În cazul în care la nivelul grupului de unități nu există organizații sindicale reprezentative care să reprezinte cel puțin jumătate din numărul total de angajați ai grupului de unități, la negocierea contractului colectiv de muncă salariații sunt reprezentați după cum urmează:
a) de către reprezentanții mandatați de organizațiile sindicale reprezentative din cadrul fiecărei unități care au decis constituirea grupului;
b) pentru unitățile membre ale grupului în care nu există sindicate reprezentative, dar există sindicate afiliate la federații sindicale reprezentative în sectorul de activitate în care s-a constituit grupul, angajații sunt reprezentați de către federațiile sindicale respective, în baza solicitării și mandatului sindicatelor, și de reprezentanții angajaților din respectivele unități.

(3) Federațiile sindicale reprezentative la nivelul sectoarelor de activitate conform prezentei legi pot participa la negocierea contractelor colective de muncă la nivel de grupuri de unități în care au sindicate afiliate, la solicitarea și în baza mandatului din partea acestora.