Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cheltuieli deductibile venituri din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cheltuieli deductibile venituri din inchiriere

Care sunt cheltuielile deductibile mentionate in declaratia 212, in cazul veniturilor din chirii?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Venitul net din cedarea folosinței bunurilor se stabilește prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut. Va rog sa cititi din codul fiscal art. 84.
Va multumesc pentru raspuns insa tot nu m-am edificat. Care sunt acele cheltuieli care pot fi deduse in limita celor 40% deductibili din venitul brut, in speta chiria perceputa? Cheltuieli cu ce? Cu reparatiile? Daca spre exemplu am cheltuit niste bani pentru imbunatatirea conditiilor de trai din apartament (zugravit, parchetat, schimbat usa la intrare, schimbat tevile si robinetii instalatiilor sanitare (baie si bucatarie), acestea pot fi deduse? Daca da, procentual in limita celor 40% , luna de luna pana la acoperirea sumei investite?
Limita este de fapt o valoare fixa rezultata din aplicarea procentului de 40%. Intr-un an aveti mai multe cheltuieli si in urmatorul mai putine dar asta nu conteaza.
Va redau si din normele de aplicare la ar. 84 cod fiscal: Pentru recunoașterea deductibilității cheltuielii stabilite forfetar proprietarul nu este obligat să prezinte organului fiscal documente justificative.
Multumesc.
In concluzie, pot aplica 40% la total venit brut estimat a fi incasat pe parcursul a 12 luni, cheltuieli forfetare.