avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 200
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 200

Buna seara.Am nevoie de ajutor in legatura cu completarea Declaratiei 200,pentru venituri obtinute in 2014,pentru din cedarea folosintei bunurilor (cote forfetare de cheltuieli).Cum se calculeaza venitul net?Pana anul acesta era simplusi anume Brut minus 25% reprezentand cheltuieli deductibile=Net.Acum cheltuielile deductibile includ si sumele platite ca CASS?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: bellefille , utilizator 19:21, 14 Mai 2015
Va rog sa cititi in instructiunile de completare a declaratiei 200 din care va redau mai jos partea referitoare la ca va intereseaza:
Cedarea folosinței bunurilor din derularea unui număr de până la 5 contracte de închiriere, inclusiv
rd.1. Venit brut estimat ‐ se înscrie chiria prevăzută în contractul încheiat între părți
pentru anul fiscal de raportare, indiferent de momentul plății acesteia, majorată cu valoarea
cheltuielilor ce cad, conform dispozițiilor legale, în sarcina proprietarului, uzufructuarului
sau a altui deținător legal, dacă sunt efectuate de cealaltă parte contractantă.
rd.2. Cheltuieli deductibile estimate –  se înscrie,  după caz:
‐  suma reprezentând cheltuielile estimate a se efectua în anul fiscal în curs, în
vederea realizării venitului brut estimat, în situația persoanelor fizice care au optat pentru
stabilirea venitului net în sistem real şi conduc evidență contabilă în partidă simplă;  
‐ suma rezultată prin aplicarea unei cote forfetare de cheltuieli de 25% la venitul brut
estimat (rd.1), reprezentând cheltuieli deductibile aferente venitului, în cazul
contribuabililor care determină venitul net pe baza cotelor forfetare de cheltuieli.
rd.3. Venit net estimat  ‐ se înscrie suma reprezentând diferența dintre venitul brut
estimat  şi cheltuielile deductibile aferente, respectiv dintre datele înscrise la rd.1  şi datele
înscrise la rd. 2.

Deci nu se trece nici separat si nici in alta parte acea valoare cass.
Va multumesc,Asa zice si ANAF.Dar daca CASS este deductibil din ce se deduce? Si...iar va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum completez declaratia 200 ContSters138151 ContSters138151 Buna dimineata, As avea si eu niste nelamuriri, m-a rugat cineva sa il ajut sa completeze declaratia 200... Persoana respectiva a avut un spatiu comercial pe ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie 220 neluchiru neluchiru Am inchiriat un apartament pe o perioada de 2 ani , incepand cu data de 1.03 si am cateva nelamuriri in legatura cu completarea declaratiei 220, astfel: -la ... (vezi toată discuția)
Contract de închiriere masina niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: am un srl iar administratorul (pers. fizica) vrea sa faca un contract de inchiriere cu firma pt un ... (vezi toată discuția)