Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Luna de CCC obligatorie pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Luna de CCC obligatorie pentru tata

Buna seara!
Este inca in vigoare legea conform careia,in cazul in care mama opteaza pentru concediu pe o durata de 2 ani, poate sta doar 23-de luni, tatal fiind obligat sa-si ia el concediu in ultima luna?
Daca ma intorc la serviciu dupa exact 23 de luni, tatal trebuie sa-si mai ia concediu?
Tatal nu este obligat sa intre in CCC. Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic